| Adrian04 a întrebat:

Peste cateva zile mama mea se va opera la tiroida din cauza unor noduli tiroidieni. Doctorul care va efectua operatia se numeste Neagoe Emilian si este de la Institutul oncologic din Cluj Napoca. Vreau sa va intreb daca stiti ceva de acest doctor sau daca stiti daca este vreun pericol pentru mama mea, deoarece am auzit de cateva decese imediat dupa operatie. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu depinde numai de doctor. Trebuie sa stii ca orice interventie chirurgicala are complicatii, incidente si o rata de mortalitate. Oricat de bun ar fi medicul, sunt numeroase variabile care tin de pacient, de boala lui, iar unele sunt complet ilogice, tin de sansa sau de probabilitate.
Stiu ca e greu sa accepti ca mama ta este in pericol de moarte, dar asta e adevarul. Roaga-te pentru reusita interventiei si asteapta increzator rezultatul.

2 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Aici depinde de dr eu sunt operata de 15 ani si ma simt bine insanatosire grabnica va doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca exista decese si inainte de operatie...
Tu ce-ti imaginezi, ca dr ala e un criminal care atat asteapta sa prinda una si s-o casapeasca?
Orice interventie chirurgicala presupune riscuri, multe riscuri, iar cel de deces e unul dintre ele!
Se poate muri si la o operatie de apendicita. Depinde de pacient, de bolile pe care le are, de tratamentele pe care le face, de organismul lui. Nu exista minic 100 % sigur pe fata pamantului.
Daca n-ai incredere in medicul respectiv nu te opera la el, cauta altul si gata, dar nu mai face presupuneri de genul asta...
Aaaa...si stiu de niste cazuri de deces imediat postoperator ( era un reportaj pe Discovery ) : la terapie intensiva, in fiecare dimineata, infirmiera tragea din priza aparatele care sustineau respirator pacientii, ca sa spele mai bine pe jos... ce parere ai de cauza asta de deces?