| mihaiel4ik a întrebat:

Plec peste cite va zile la dentist si imi fac curatirea dintilor, cum credeti sa-mi fac si inalbirea sau nu?
Pentru ca am auzit ca cind faci inalbirea dintilor iti strici placa protectoare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| singuraticul21 a răspuns:

Si eu o sa blestem ziua cand mam facut inalbirea solutie cu ce se albesc e un acid ce arde baza protectoare si daca o sa bei cald sau rece o vreme o sa te doara ff tare dinti

| kostyx a răspuns:

Depinde de metoda de albire
din propria experienta uneori petele de pe dinti mai ies in timpul detartrajului daca este facut cu ultrasunete...
se mai face si albirea cu peroxid de nu stiu ce si lumina din aia albastra. nici aia nu strica prea mult "placa" asa cum ai numit-o tu. Nu e vorba de o placa propriu zisa ci de smaltul dentar care e recomandat sa nu fie atacat daca nu e cazul.
O metoda care afecteaza smaltul e aceea prin care se slefuiesc usor fetele dintilor etc etc etc care nu e recomandata. Daca totusi culoarea naturala a dintilor tai nu este albul perfect personal nu cred ca e cazul sa intervii, daca dintii s-au colorat din alte cauze atunci poti face o albire din aceea cu peroxid si lumina nu stiu mai de care. Dupa care urmeaza o fluorizare si restul, iar smaltul se remineralizeaza in timp. Mult succeswinking

| cric a răspuns:

Mai multe informatii de la specialisti gasesti aici :http://desprestomatologie.ro/2012/04/15/albirea-dintilor/