| MariusCrimionescu1996 a întrebat:

Pneumonia interstitiala este contagioasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hemeraa a răspuns:

Cea interstitiala NU este, dar pneumonia bacteriala sau virala se poate transmite(cauza fiind bacteriile sau virusurile)

| Floridori a răspuns:

Termenul de "pneumonie interstitiala" se refera la clasificarea pneumoniei in functie de zona care a fost afectata, in cazul celei interstitiale fiind vorba de tesutul adiacent alveolelor pulmonare.
Celalat tip de pneumonie, clasificat dupa acest criteriu, este pneumonia alveolara.

Nu acest lucru o face contagioasa, ci agentul care a cauzat pneumonia, acesta putant fi de natura: virala, bacteriana sau fungica.
Toti acesti agenti sunt prin definitie transmisibili de la om la om, pneumonia fiind contagioasa indiferent daca este interstitiala sau alveolara.

Numai bine!

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, daca e cauzata de covid... tu ce crezi?