| InTheAir a întrebat:

Pneumonia si pneumopatia sunt unul si acelasi lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leilockheart a răspuns:

Pneumonia este o inflamație a unui lob sau a unui segment pulmonar si este provocată în mod obișnuit de pneumococ sau de virusuri. Pe cand pneumopatia este numele generic dat tuturor afecțiunilor pulmonare. Asta inseamna ca cele doua denumiri nu sunt unul si acelasi lucru.
:*!

| Leilockheart a răspuns (pentru Leilockheart):

@InTheAir. Nu reusesc sa confirm raspunsul meu la mesajul pe care tu mi l-ai trimis. Mi-as dori enorm sa te pot ajuta in cel mai bun mod posibil. Ma gandesc ca cei de la spital ar trebui sa stie cel mai bine. Daca un medic te-a sfatuit sa faci astfel nu vad de ce ar fi gresit. Doi la mana, ''acuta'' suna prea putin superficial ca sa treaca asa usor cu nurofen si vitamina. Oricum, eu nu sunt in masura sa contrazic medicina din moment ce nu-i patrund tainele acelea profunde.
Ai mai putea sa intrebi la farmacie, ori la medicul de familie. Insa uneori informatiile pot fii eronate. Sper din toata inima sa reusesti sa treci de asta, sa te faci bine si sa ai mai multa grija de tine. happy Imi pare rau ca mai mult nu pot face pentru tine. Cu bine si noapte buna.

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pneumopatia se numeste orice boala a unui plamani sau a ambilor plamani, indiferent de cauza ei.
Pneumonia este o inflamatie sau infectie grava a plamanilor.