| Sergiu2k12 a întrebat:

Pneumonia se poate lua de la altcineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brâncuşi a răspuns:

Salut Sergiu, categoric ca nu!
Pneumonia este o boală care în cel mai rău caz apare din vina neprotejării corpului, în general să fi subţire îmbrăcat sau multe alte cauze, oricum trebuie să te protejezi şi să urmăreşti un tratament.
O zi minunată!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pneumonia este o infectie data de niste germeni care se gasesc in mod normal in aer, dar care dau infectie daca iti scade cumva imunitatea. Persoana cu pneumonie imprastie acesti germeni, asa ca daca in preajma sa sunt persoane cu imunitatea slabita, ei pot lua infectia si pot face, la randul lor, pneumonie

| Raniia a răspuns:

Pneumonia nu este o boala contagioasa, este o boala inflamatorie a plamanilor cauzata de o infectie. Poate afecta unul sau amandoi plamanii si netratata corect este extrem de periculoasa.

| mona a răspuns:

Nu se poate lua dar nu e bine nici sa stai langa cineva care are

evenso
| evenso a răspuns:

Pneumonia nu este o boala contagioasa, insa virusii si bacteriile care o cauzeaza se pot transmite foarte usor de la o persoana la alta. Astfel, bacteriile si virusii pot fi transmisi prin aer, tuse, saliva, suprafete contaminate sau contact sexual.

| Azµre a răspuns:

Nu, boala nu e contagioasă!

| OoBunnyoO a răspuns:

Boala in sine nu este contagioasa, dar poti lua bacteriile care pot cauza boala.

| facepalmlol a răspuns:

Nu,nu se poate lua, dar totusi ar trebui sa te feresti sa stai foarte aproape de aceea persoana, deoarece microbii sar una, doua si poti raci si tu.(dar nu faci pneumonie.)
Multa sanatate!

| Stalievus a răspuns:

Nu, pneumonia nu este o boala contagioasa!

| F4T4L a răspuns:

Salut nu se poate lua ca si eu am avut si nu sa luat ca mi-au zis doctorii ca nu se ia.

| Alesyaa a răspuns:

NU se poate transmite pentru ca este o problema la plamani nu se poate lua si eu am avut si am stat cu prietenii mei mam pupat pe obraz cu ei si nu s-a intamplat nimic