| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi considerat viata sedentara daca zilnic 9 ore esti in picioare intr-o oarecare activitate, dar nu sport? Dupa care vreo 7 ore de stat pe scaun urmat de 8 ore de somn.
As vrea sa fac jogging, dar nu imi iese programul incat sa alerg dimineata devreme sau seara tarziu (ca ziua nu imi place cand sunt oameni in zona).
Am probleme minore cardio-vasculare si putine kilograme in plus. Dar nu mananc mult deloc si cand am incercat odata am putut alerga asa incet fara probleme aproximativ jumate de ora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Metoda micilor pași în direcția dorită.

| Frank51 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare "9 ore esti in picioare intr-o oarecare activitate" asta inseamna ca nu este viata sedentara, ci una normala, sedentara era la birou, dand click pe mouse.

| Sofer a răspuns:

Totuși ai activitate. Nu e chiar sedentarism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa zic "mândru " că eu sunt sedendarist nefacand nimic de aici cred că și problemele cu coloana.nu, nu ești sedentar.

| Drkurt01 a răspuns:

Mda, pare un program destul de rau. Iti recomand sa faci un pic de miscare daca nu vrei sa ai probleme mai tarziu.
Statul in picioare poate fi mai rau decat daca stai in pat si dormi 24 din 24.
Problemele cu circulația se vor agrava si vei face varice, pe lângă altele.
Sportul nu e niciodată o pierdere de timp.
Ai putea sa te duci intr-un loc special amenajat. Cand toti o fac nu iti va mai fi la fel de rusine, presupun.
Bafta.