| SwEEtGiRlZ a întrebat:

Poate fi grav sau poate dauna ceaiul baut in exces cam 1-2 litri pe zi, baut „ca pe apa"? Nu ceai negru sau verde, ma refer la ceai de fructe, menta, tei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Curele astea de 1-2 litri pe zi se fac o lună cu trei pauză.
Consumul mare poate duce la acufene (zgomote în urechi).
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu este voie sa bei mai mult de 3 cani de ceai pe zi si am sa-ti explic si de ce. Ceaiul "spală" intestinele de calciu, astfel persoanele cu hipocalcemie, osteoporoză trebuie să ţină cont de acest detaliu important.Musetelul, daca este consumat in exces, poate da tulburari psihomotorii, iar fructele, consumate in exces, pot da perturbari ale memoriei." Ceaiul este un inamic al fierului. Taninul din ceai se "leaga" cu fierul si ii diminueaza absorbtia. Daca lasam lichidul la infuzat mai mult de 5 minute, taninul este mai concentrat, gustul ceaiului devine amarui, iar fierul se absoarbe mai prost.Concluzia este ca nu trebuie sa exageram cu consumul de ceai.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca nu este indulcit cu zahar, poate face chiar bine! Ai grija ca ceaiul de menta te constipa, cel de tei te adoarme sau moleseste. Cel mai bine faci un ceai din mai multe plante si il bei neindulcit sau indulcit cu zaharina sau un pic de miere!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Iceman:cred ca nu ai citi atent raspunsul meu! Am pomenit eu ceva de ceai indulcit cu zahar? Din contra, eu am zis ca sa bea ceaiul FARA zahar, sau cu zaharina sau putina miere!

| mgtow a răspuns:

Aici Eliana greseste si excesul de zahar in organism iti poate provoca ulcer, cancer sau diverse dureri stomacale, ceaiul sa fie un picut amarui si nu dulce si nu e problema.

| gHelena a răspuns:

Draga mea, nu e nimic rau in a bea ceai, dimpotriva, este mult mai benefic pentru organism decat apa. Ceaiul asigura hidratarea organismului si in acelasi timp il detoxifica. Asadar, poti bea chiar mai mult de 2 litri pe zi, nu se va intampla nimic rau. Totusi, nu uita de fructe si legume, pentru ca si ele sunt la fel de importante. Un gand bun, Elena.

| miky_4769 a răspuns:

DA! Ceaiul nu se bea oricum. Ceea ce ramane pe interiorul ibricului sau pe cana dupa ce fierbi tu ceaiul se depune pe peretii rinichilor tai, putand sa duca la pietre la rinichi. Nu e in regula sa bei ceaiul "ca pe apa". Ceaiul se bea in cantitati mici, in caz contrar... pietrele alea. Nu e de gluma, tatal meu a patit asa ceva! Sanatate multa si mai renunta la ceai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca mi-ai facut pofta de un ceai cu miere si cu lamaie!
@Elianna ti-a dat un raspuns bun. Cred ca ceaiul merge indulcit si cu zahar brun sau brut (de trestie) dar cea mai buna tot mierea ramane.