| pretenas a întrebat:

Poate sa-mi ajunga tensiunea intr-o zi de la 140 cu 90-80( asa au zis ca o am la scoala si la inca 2 doctorite) la 120 cu 70 asa a zis azi la spital apropo iau propranolol asa a zis doctorita si a doua intrebare care este tensiunea potrivita la 14-15 ani ( mai grasuta)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sub propranolul, tensiunea poate scadea cu 20 mm Hg in doua ore, asa ca e posibil. Insa va trebui sa te vada un cardiolog fara sa iei tratament. Tine cont ca luarea tensiunii de catre un medic iti poate crea anxietate si sa creasca valoarea. Totusi, ttensiunea la varsta ta nu ar trebui sa depaseasca 110 cu 60

| 000Diddy000 a răspuns:

Tensiunea depinde si de starea in care te afli in acel moment, daca esti trista, suparata, vesela etc