| tatian28a a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva cum se poate scapa de piatra la rinichi altfel decat prin operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

Tratament verificat: 1 kg radacina de patrunjel sefierbe in 10 litri de apa, si se lasa sa scada pana ramane aprox. 1 litru de fiertura. se strecoara si se consuma 3 cani /zi (inainte de masa).
Sanatate maxima!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista o metoda numita litotritie. Cu ajutorul ultrasunetelor aplicate pe suprafata corpului pietrele se sfarama si apoi pot fi eliminate prin urina. Litotritia are indicatie numai pentru anumite pietre (nu mai stiu exact care sunt conditiile, dar au legatura cu dimensiunile pietrelor si localizarea lor). De asemenea exista niste afectiuni generale care contraindica litotritia (boli cardiace grave, de exemplu).
Numai medicii urologi care fac aceasta procedura iti pot spune exact daca esti candidata la asa ceva. Stiu ca se face la Spitalul Fundeni, dar sunt convinsa ca si in alte centre universitare mari din tara.

| sidy a răspuns:

Depinde de natura pietrelor si de dimensiunea lor... O cura balneara la Baile Olanesti, m-au scapat de pacatoasa operatie si acum nu mai fac pietrele acelea nesuferite!
Incearca cu incredere, oaza de liniste, mai ales din aceasta perioada, a Bailor Olanesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu eu. tatal meu a avut cateva si a reusit sa scape de ele... pai trebuie sa bei multe lichide pentru a urina cat mai des... iar in timpul urinarii o poti elimina...la baieti este mai grav decat la fete... sper ca ceea ce tziam spoos sa te ajute

| cristi_8854 a răspuns:

Foloseste,Blemaren N, dizolva si elimina piata la rinichi.
Pe http://tratement-pietre-la-rinichi.ablog.ro/ aici poti gasi detalii.
Multa sanatate!

| gheorge a răspuns:

Da, exista o metoda numita litotritie. Cu ajutorul ultrasunetelor aplicate pe suprafata corpului pietrele se sfarama si apoi pot fi eliminate prin urina. Litotritia are indicatie numai pentru anumite pietre (nu mai stiu exact care sunt conditiile, dar au legatura cu dimensiunile pietrelor si localizarea lor). De asemenea exista niste afectiuni generale care contraindica litotritia (boli cardiace grave, de exemplu).
Numai medicii urologi care fac aceasta procedura iti pot spune exact daca esti candidata la asa ceva. Stiu ca se face la Spitalul Fundeni, dar sunt convinsa ca si in alte centre universitare mari din tara.