| WeAreSmart a întrebat:

Port ochelari pentru ca nu vad de la distanta sad
Si cum e mai bine, sa-i port cat mai des sau cat mai rar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Poarta-i mai mereu.
La calculator sau atunci cand citesti poti sa-i dai jos.

Pa, pa!

| Captoresque a răspuns:

Și eu la fel, am miopie de -1, 75D, doar că eu am și astigmatism de -1D.
E mai bine să-i porți cât mai des ca să nu faci astenopie acomodativă și să nu avanseze în timp. Oricum, miopia avansează numai până în jurul vârstei de 20 de ani, dup-aia stagnează și intră în regresie.

| CristiUcV a răspuns:

Si eu port din acelasi motiv, eu ii port in permanenta. Iti recomand sa faci si tu asta

| Justlikeme11 a răspuns:

Si eu am aceasta problema, si mi-a spus doctorul ca este recomandat sa-i port constant.

Uite de ce sunt de acord cu el si te sfatuiesc sa faci la fel:
1. Nu o sa vezi clar. Si eu am facut prostia sa nu ii port si cand in sfarsit i-am pus, am simtit ca pierdusem ceva in timpul in care nu i-am purtat. De exemplu, stelele happy

2. Stiu ca oamenii inca sunt rai si te critica. Dar, daca iti alegi ochelari cu care sa-ti stea bine si asa cum iti plac tie, dupa un timp o sa vezi ca nu vrei sa ii mai dai jos, pentru ca iti plac big grin In plus, nu e mai frustrant atunci cand cineva iti arata ceva la distanta si tu chiar nu poti vedea?

3. Daca nu ii porti, sau ii porti doar uneori, trebuie sa stii ceva. Miopia ( pentru ca asta e boala) nu da niciodata inapoi. Dimpotriva, creste foarte repede. E alegerea ta daca nu porti ochelarii, dar de la an la an lentilele se vor ingrosa vizibil destul de mult si iti va parea rau. Pentru ca mai bine ii porti acum, cat poate mai deosebesti ceva, si nu ai lentile atat de groase, decat sa ii porti dupa aceea oricum (altfel faci operatie si e foarte urat si riscant) dar sa fie lentilele de un deget. Think about it!

Nu e asa de rau sa porti ochelari, tine de sanatate, si chiar te rog sa incerci sa ii porti mereu, ca sa nu iti creasca dioptria. Si vezi ca ea creste putin si atunci cand ii porti, dar creste o data la ani buni. In schimb, mie intr-un an mi-a crescut cu 1. De la -1, am ajuns la -2. In prezent am -3 si nu mi-a crescut deloc de 4 ani, de cand ii port mereu.

| mmoorraaar a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ii porti mai rar daca ti-a spus doctorul ca o sa te vindeci pentru ca daca ii porti mai des dupa ce ii vei da jos o sa ai probleme cu ochii si o sa trebuiasca sa ii porti in permanenta happy funda?