| bleakk a întrebat:

Pot comanda de pe net rama de la ochelari dupa care caut lentile cu dioptrii sa se potriveasca in alta parte? Sau cum se procedeaza? Merita sa cumperi de pe net asa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Poti sa iti iei rama de oriunde, apoi mergi la oftalmolog, fa un test pentru a afla dioptriile si da-i rama deja cumparata. Lentilele vor fi decupate in functie de rama ta. Vei plati sticla si montaul, iar la unele cabinete si consultatia.

| bleakk explică (pentru PeFuga):

Eu am primit deja de la oftlmolog prescriptia de ochelari cu dioptriile necesare. Am acea foita, pot da comanda de pe internet de rame, dupa care unde trebuie sa merg pentru lentile?

| PeFuga a răspuns (pentru bleakk):

In acest caz cumperi rama si apoi mergi direct la optica medicala si le arati reteta cu dioptriile. Lentile au ei, sau pot sa aduca pe comanda intr-o zi-doua. Ai sa platesti numai lentilele si montajul.

| bleakk explică (pentru PeFuga):

Ai idee niste lentile de dioptrii 0.5 la niste rame din astea mai moderne/mai mari cat m-ar duce? Sau e in functie si de alte lucruri?

| PeFuga a răspuns (pentru bleakk):

Depinde de material (plastic/sticla), de calitate, de propietatile lentilei, de firma, dar si de cabinetul de la care le cumperi. Lentila simpla netratata e undeva la 35-40 lei bucata (70-80 lei perechea). Lentilele cu diverse protectii pentru ochi pot sa coste intre 50 si 150 lei bucata. Cele heliomate pot sa coste de la 100 de lei in sus (pret pe bucata) si asa mai departe. Ideal este sa mergi pe o varianta medie. Nici cea mai ieftina, pentru ca se zgarie usor si nu protejeaza prea bine, dar nici prea scump daca nu te dau banii afara din casa. Eu mi-am luat lentile de 60-70 lei/bucata si m-am impacat foarte bine cu ele. Dupa aceea am gasit o promotie si mi-am luat lentile heliomate cu 150 perechea, dar daca ai nevoie sa ii porti cat mai repede, nu cred ca ai timp sa astepti promotii... happy

| Elenaelenaelenaeu a răspuns:

Da se poate și chiar merita, eu așa am făcutwinking