| anonim_4396 a întrebat:

Pot face ecografie abdominala pentru a vedea daca sunt insarcinata inainte de menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca au trecut minim 6 saptamani de la contactul sexual care a dus la sarcina. Inainte de trecerea acestui interva, sarcina nu se prea vede la o ecografie abdominala simpla (din saptamana a cincea se poate vedea la o ecografie cu sonda transvaginala)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să faci o ecografie pelvină, dar NU te ajută cu nimic sad
Sarcina se poate constata la 3-5 săptămâni prin test de sarcină pe bază de urină, test de sânge HCG sau ecografie!

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca se poate, deoarece nu are nicio legatura ecografia abdominala cu menstruatia.In orice caz prin ecografie nu se poate vedea o eventuala viitoare sarcina deoarece la acea data in uter nu se gaseste decat in cel mai fericit caz un ovul microscopic dar acesta este nedetectabil/nu se poate pune in evidenta prin ecografie. Determinarea existentei unei sarcini se poate face doar prin teste de sarcina adica prin determinarea existentei in organism (urina, sange) a hormonului hCG produs de placenta.