| Victoria18 a întrebat:

Pot sa imi fac ecografie abdominala daca sunt la menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ecografia medicală (ultrasonografia) este o metodă imagistică medicală de diagnostic bazată pe ultrasunete, folosită pentru a vizualiza diferite structuri (ca mușchi, tendoane, organe interne). Fiind un flux de ultrasunete, nu deranjează nici în cazul tău. Oricum nu coboară dub nivelul vezicii urinare ca să te deranjeze, Sau mai bine aștepți câteva zile?

| MihaiNicu23 a răspuns:

DA sigur ca poti face.

| apz a răspuns:

O poţi face. Specifică-i doctorului care interpretează ecografia că eşti la menstruaţie şi la a câta zi eşti.

Reguli înainte de ecografia abdominală:

1. De obicei se recomanda efectuarea ecografiei pe nemancate, insa nu este neaparat obligatoriu acest lucru;
2. Pentru ecografia de ficat, colecist, splina si pancreas nu consuma alimente cu un continut ridicat de grasimi in seara de dinaintea ecografiei;
3. Nu trebuie sa urinezi inainte cu 4-5 ore de programarea pentru ecografie (sau de seara pana dimineata);
4. Daca ai urinat de dimineata, este recomandat sa consumi 3-4 cani de lichid inainte de ecografie si sa nu urinezi deloc.

| tamulici a răspuns:

Da, poti face fara probleme.
Dar inainte anunta medicul sa stie despre ce este vorba.
In timpul menstruatiei organele genitale interne sufera niste "transformari" si ca sa nu fie nicio problema, spune inainte de a apuca sa iti faca ecograf.
Bafta!