| bricky5 a întrebat:

Pot iesi afara daca am rubeola? Mentionez ca trebuie sa ies afara din motive personale de familie. Bunicul meu a murit si vreau sa particip si eu la inmormantarea lui. Bubitele mi-au disparut doar ma mai mananca din cand in cand si mai am si ganglionii umflati.Este a patra zi de rubeola. Va rog raspundeti-mi urgent. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xcore a răspuns:

Salut,
Minim sapte zile in casa cu igiena riguroasa a mucoaselor şi tegumentelor. Exact cum a recomandat medicul. Atentie, este puternic contagioasa si considerand natura infectioasa incredibil de periculoasa. Nu te juca.
Vizitezi ulterior mormantul cu flori ca doar pana la urma este important cum ramane in amintire persoana nu sicriul care intra in groapa happy

4 răspunsuri:
| SentimentalConsil a răspuns:

Sincere condoleante pentru pierderea suferita dar trebuie sa faci intocmai cum a scris xcore

| ellaaaaaaa a răspuns:

Eu zic sa nu iesi.
eu am iesit dupa 5 zile de la aparitia rubeolei. si dupa o saptamana am avut probleme cu gatul si urechea..am avut complicatii. injectii, antibiotice, picaturi.
tot felul de porcarii x_X.

| ImB a răspuns:

Poti iesi daca ai ti-au trecut bubele si au mai trecut 4 zile de cant ai avut... poti iesi pentru o scurta perioada de timp

| bricky5 explică:

Multumesc frumos tuturor celor ce mi-ati raspuns!