| Mariia233 a întrebat:

Buna TPU vreau urgent raspuns! Dupa primul act sexual la at timp pot merge la ginecolog? si daca ma primeste singura, minora 16ani fara sa stie mama si pretul:d cabinet particular sau spital? Multumesc dau funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Poti merge oricand la ginecolog.NU conteaza inainte sau dupa un act sexual.
Da, te primeste singura.
NU va stii mama ta si nimeni altcineva
trebuie sa mergi la un cabinet particular, ai grija sa iti faci o programare inainte
Costa in jur de 100 de lei consultul.
Mergi la un medic bun.La un cabinet cat de cat ok, costa in jur de 100 de lei, insa sunt si cabinete unde costa 50 de lei sau mai putin.Si nu te sfatuiesc sa alegi astfel de cabinete.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cel mai indicat e sa te adresezi medicului de familie, ceri o trimitere la ginecologie si te duci fara grija, chiar daca esti minora, nimeni nu iti va refuza consultul, si nu te costa nimic..mai ales ca esti minora, de unde sa scoti tu banuti? nu ezita si e chiar indicat sa faci un control ginecologic, mai ales ca ti-ai inceput viata sexuala.
O zi frumoasa sa aihappy

| onasis1961 a răspuns:

Nu este legal, dar mergi la un cabinet privat ca sigur sare peste acest amanunt, sa ai la tine intre 80-100 ron.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi merge oricând la un control ginecologic.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ) - acestea dacă mergi la un cabinet "de stat".

Dacă mergi la un cabinet "de stat", atunci consultaţia este GRATUITĂ!

Dacă mergi la un cabinet particular atunci te costă între 50-100 lei.

Toate cele bune.

| Maxim96 a răspuns:

Nu conteaza varsta.Pretul pana la 80 ron.

Răspuns utilizator avertizat
| NnDWtf a răspuns:

Te primeste indiferent de varsta. Poti sa te duci la medicul de familie sa ii ceri trimitere si cred ca iti face gratis un consult.
Daca nu vrei asa, consultatia costa intre 50 si 80 RON.
Cabinet particular pentru ca ei dau mai multa atentie si sunt mai eficienti, pentru ca "tu le platesti painea"

| marius_3481 a răspuns:

Buna seara! normal ar trebui sa te primeasca chiar daca esti minora mai ales la un cabinet particular ar fi mai bine.pretul ar trebui sa fie undeva la 70de lei consultatia la pret nu sunt sigur! fundita?

| sasha131 a răspuns:

E chiar indicat sa mergi la ginecolog dupa primul act sexual. Din cate stiu eu, de la varsta de 16 ani poti merge singura, iar doctorul trebuie sa iti ofere confidentialitate. Cabinet particular, as zice eu. Mai ales pt.prima oara. Costa ceva mai mult, dar multe femei au avut o prima experienta la ginecolog nu f.placuta si nu au mai mers( rau au facut!). La spital nu prea e sigur ca o sa fi tratata asa cum trebuie...mai sunt si alea nervoase, fara chef sau satule..nici nu scot bani. O consultatie ar trebui sa fie in jur de 50 de lei, depinde de orasul in care stai si de cabinet.