| marria a întrebat:

Pot merge la un medic de familie pentru un control daca nu sunt inscrisa si nici n-am vreo intentie de a ma inscrie la el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pr Psiholoaga: dr. de familie nu-ti poate da retete compensate sau bilete de trimitere daca nu esti inscrisa la el! Atat! Altfel, orice de medic de familie poate da o consultatie contra cost. E legal, elibereaza chitanta pentru banii incasati.
Mergi fara grija, marria, te va consulta omul!

7 răspunsuri:
| BUBULINA a răspuns:

Nu, trebuie sa te inscri la medicul de fam

| adyth a răspuns:

Adica n'ai nici un medic de familie?

pai te duci la o policlinica sau ceva (nu ma prea pricep nici eu.) si faci un control la sectia unde ai nevoie. dar presupun ca trebuie sa platesti happy

| psiholoaga a răspuns:

Nu poti. E nevoie sa fii inscrisa la un medic de familie. Inteleg ca vrei sa ramai la cel la care esti acum, insa de aceasta data sa mergi la altul. Nu poti, la prima intalnire medicul ar trebui sa te treaca pe lista sa. Eu aveam un medic de familie in orasul meu natal, cand am venit la bucuresti si a trebuit sa merg la o clinica, m-am inscris pe loc la medicul de acolo. Sau, desigur, poti merge direct la un specialist, pentru problema pe care o ai, insa, fara trimitere de la medicul de familie, platesti consultatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Poti merge la orice medic de familie, insa platesti consulatia 20 ron fara sa te mai inscrii.
Pa, pa.

Shin
| Shin a răspuns:

Da, poti sa mergi, doar ca va trebui sa platesti consultatia.
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca poti.
Atata doar catrebuie sa-i platesti consultatia. Tariful trebuie sa fie afisat pe usa. E pana in 500 de mii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, decat contracost!