| anamariarot a întrebat:

Cineva fără cetățenie română se poate înscrie la un medic de familie din România?

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

De la CNAS citire : cetățenii străini și apatrizii (persoanele care nu cetățenia niciunui stat) care au obținut dreptul de ședere în România de la instituțiile abilitate și aufăcut dovada plății contribuției la FNUASS sunt asigurați și, prin urmare, pot beneficia de serviciile medicale din pachetul de bază.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce n-ar putea?
Oricine se poate imbolnavi in orice parte a lumii, cand are nevoie de o evaluare medicala si tratament de specialitate, dar putini stiu la ce medic sa se indrepte.

Medicul de familie este un medic privat, generalist, cine poate oferi consultatiile de baza la un pacient.
La nevoie, ii poate prescrie un tratament sau poate indruma pacientul spre o specializare medicala pentru investigatii aprofundate si tratament adecvat.
Evident, consultatiile si tratamentele costa, cineva trebuie sa achite contravaloarea serviciilor.
Daca are asigurare medicala, atunci asiguratorul bolnavului achita costurile, iar daca nu, atunci trebuie sa achite din buzunarul propriu, indiferent ce cetatenie are, oriunde in lume.

| YTBDrawingBase a răspuns:

Un prieten a facut asta din Ro in Uk. Si da...merge :] Te intreaba de adresa si intrebari personale multe.