| Yosefin a întrebat:

Nu mai am asigurare medicala ca nu mai sunt elev...Si nu imi mai da trimiteri.

Ce demersuri sa fac? ma pot inscrie la alt medic de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si daca te inscrii la alt medic, care-i faza?laughing Alt medic, aceeasi problema.
Românii fără venituri ar putea avea două posibilități de a-și achita contribuția la sănătate, în urma unei propuneri a Ministerului Finanțelor. În cazul în care persoanele fără venituri ar plăti lunar, suma ar ajunge la aproximativ 700 de lei pe an sau pot achita 400 de lei în momentul în care au nevoie de îngrijiri medicale. Modificarea vine după ce, odată cu intrarea în vigoare a noului cod fiscal, românii fără venituri sunt obligaţi să se înregistreze la Fisc şi să achite CASS de 57 de lei pe lună.
Cel mai simplu, poate s-a modificat contributia CASS, intrebi la fisc, doamna cat trebuie platit retroactiv si acum ca sa poata medicul sa imi dea trimiteri.
Dar tu nu ai muncit nicaieri, chiar daca nu esti elev?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Degeaba te inscrii la alt medic de familie, asta nu-ti aduce asigurarea de sanatate.
Poti sa te asiguri, incheind un contract de asigurare de sanatate, la salariul minim brut pe tara, cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau, va trebui sa platesti cca 80 lei pe luna.