| Blackwoman27 a întrebat:

Pot slabi din cauza unei dereglări hormonale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tulburarile endocrine - anomalii de functionare ale sistemului endocrin, care regleaza activitatea hormonilor si influenteaza mai multe functii ale organismului, pot conduce la scaderea in greutate. Acestea pot include hipertiroidism, diabet zaharat, hipotiroidism, insuficienta suprarenala si hipercalcemie.

| RAY a răspuns (pentru alessia5158):

Asa ceva nu este adevarat, maicamea are diabet si nu a slabit pana cand nu a trecut la dieta

| alessia5158 a răspuns (pentru RAY):

Diabetul zaharat tip II, desi asociat in mod obisnuit cu obezitatea, influenteaza metabolismul si poate, in anumite faze evolutive, sa cauzeze o pierdere rapida in greutate.

| RAY a răspuns (pentru alessia5158):

Nu a pierdut nimic,o pierdere rapida de grasimi? greu de crezut,cu toti avem o rata metabolica ia este baza,da sunt de acord cu ceva,cand ai diabet organismul arde grasimi si nu mai poate sa se foloseasca de carbo,desi da se poate rezulta o pierdere dar doar la valorii mari, asta nu e bine desigur, apropo sa mai gasit un tip nou de diabet, organismul numai poate sa se foloseasca de proteine, aceste bolii da pot avea un efect, dar daca esti sanatos doar caloriile conteaza.

| RAY a răspuns:

Slabirea este determinata doar de calorii in minus atat, indiferent de ce boala ai daca manci mult nu vei slabi ar fi imposibil biologic vorbind

| Clorox a răspuns:

Da, dar te si poti ingrasa. Totul tine de cum te afecteaza dereglarea.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sau invers sa te ingrasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, poţi să te ingrasi sau să slabestistraight face

| Ax3LdeV a răspuns:

Poti slabi sau ingrasa