| nicoleta84 a întrebat:

Pot zbura cu avionul daca sunt gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
13 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Cred ca da, dar cel mai bine
ar fi sa consulti medicul pentru astahappy

doiny
| doiny a răspuns:

Daca nu ai probleme cu sarcina si nu ai rau de inaltime nu cred ca ar fi vreo problema.

| devine a răspuns:

Matusa mea este stewardesa si acum e in luna a 7-a, dar a zburat pana in luna a 5-a, deci nu este vreo problema. Daca e trecut de luna 5-a, un telefon catre medic nu strica. Have a great flight happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi medicul!
Oricum dupa luna a VI-a, sarcina e mult mai delicata.
Deci mare grija cu deplasarile lungi!

| miha_3544 a răspuns:

Nu cred sa fie vreo problema, dar spre binele tau si al bebelusului intreaba un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

până la şase luni se poate, după rişti să naşti prematur.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt si alte femei ingrijorate de asta. Am gasit o adresa pe site unde poti sa discuti cu alte mamici, sau viitoare mamici care au zburat cu avionul gravide fiind.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66954
Alte idei am gasit de la specialisti cum ca ar fi un DA hotarat... dar cu anumite rezerve:
"DA pana la 34 de saptamani!
O sarcina normala nu impiedica gravida sa zboare cu avionul pana la varsta de gestatie de 34-36 de saptamani, mai ales daca aceasta calatorie este de scurta durata. Centura de siguranta menita sa evite micile traumatisme la decolare si la aterizare, trebuie fixata la nivelul soldurilor, nu in jurul abdomenului. Pentru a sporii confortul si a reduce din riscurile pe care le presupune zborul cu avionul, se recomanda utilizarea unor haine cat mai comode si largi, care sa permita un bun flux sanguin. De asemenea, gravida trebuie sa evite sa stea picior peste picior si trebuie sa faca usoare exercitii fizice ale capului, mainilor si picioarelor.
Riscuri prea mari
Daca exista anumite complicatii medicale sau obstetricale, cum ar fi: diabet de sarcina, avorturi spontane, sarcina gemelara, placenta praevia sau o presiune arteriala foarte scazuta, medicul poate recomanda ca nici o deplasare de lunga durata sa nu fie facuta pe parcursul celor 9 luni de sarcina. Trebuie subliniat ca un copil mai mic de 2 saptamani nu este deloc indicat sa calatoreasca cu avionul.
Nu uita!
Inainte sa pleci este bine sa-ti faci o asigurare medicala care sa acopere (daca este nevoie!) costurile unei nasteri si ale ingrijirii nou-nascutului. De asemenea, trebuie sa ai grija la alimentatia zilnica, care nu ar trebui sa sufere mai schimbari. Daca esti sub tratament medicamentos, el trebuie urmat intocmai dupa sfatul medicului. Orice deteriorare a starii de sanatate trebuie adusa la cunostinta medicului curant. "
http://www.121.ro/content/article_print.php3?article_id=6157&page_nr=1
Deci... zbor placut si nu te panica! Nastere usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai ales daca sarcina este in stadiu incipient - primele 3 luni.

| kaumi a răspuns:

De evitat in ultima luna! In rest, daca e sanatate... Voiaje placutelaughing

| mariamoldanov a răspuns:

Sarcina ta e In pericol atunci cand sanatatea ta e in pericol. Daca racesti de la aerul conditionat, bebelusul va suferi, daca se prabuseste avionul, la fel. In rest, e complet ok sa zbori daca esti gravida, eu am zburat in 7 luni! Totusi, daca ai o sarcina cu probleme, ai face bine sa iti intrebi medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana in cel de-al treilea trimestru (6 luni), e mai mult decat ok sa zbori. Dupa 6 luni incolo nu prea te mai lasa liniile aeriene sa zbori pentru ca se tem sa nu ti se rupa apa in timpul zborului, pentru ca probabil nu au oameni specializati in asistarea de travaliu sau nu vor complicatii la bord, si ii inteleg (poate eu vreau sa dorm in timpul zborului, nu sa aud urletele unei femei care naste).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am intrat pe acest site sa vad raspunsurile altor femei, trebuie sa plec cu avionul si voiam sa ma asigur ca nu e nici o problema si sper nici sa nu fie. Doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu