| DiannaDi a întrebat:

Merita riscul de a zbura cu avionul? Voua nu va e teama?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu există niciun risc!

Nu trebuie să-ți fie teamă de avion, nu trebuie să fii aviofobic (frica de zbor în orice mijloc de transport aerian). Avionul este unul dintre cele mai sigure mijloace de transport în comun. Majoritatea accidentelor se petrec cel mai des la sol, precum accidentele de mașină care sunt cel mai frecvente.
S-a realizat un studiu pe această temă și s-a ajuns la concluzia că : "doar 5 aeronave dintr-un miliard de zboruri sunt implicate într-un accident". Raportându-ne la câte accidente de mașină vedem sau auzim zilnic (cel puțin 1 din 5000 zilnic), cu siguranță avionul rămâne cea mai sigură modalitate de-a traversa distanțe lungi. Cât despre piloți și faptul că viața ta depinde de aceștia, poți fi convins de faptul că au o responsabilitate uriașă pentru tot echipajul, sunt extrem de bine instruiți în ceea ce privește zborul cu avionul, periodic având examene psihologice și verificări în simulatoare de zbor (incluzând teste riguroase în situații critice, precum aterizarea forțată fără niciun motor). Nu există moment de colaps in mintea unui pilot, niciodată.
Poate teama aceasta despre care vorbești se desprinde din nesiguranța în momentul unor situații de panică nejustificată (o zonă cu turbulențe de exemplu, dar este ceva firesc pentru că există diferențe de presiune în aer, cu cât sunt mai mari, cu atât se simte mai intens la bord, nu trebuie să-ți fie teamă). Avioanele, la fel, suferă revizii tehnice periodice, exact ca un autoturism, însă mult mai des, chiar după fiecare aterizare se verifică starea de funcționare.

Frica de zbor este nejustificată.

| sadrian46 a răspuns (pentru relian):

Greșit, există riscuri, căci sunt avioane care cad. Doar dacă nu ar cădea niciunul, ai putea spune că nu există nici un risc.

| GPA a răspuns (pentru sadrian46):

Mai citește încă odată răspunsul, de oricâte ori este nevoie, până-l înțelegi. M-am raportat la ceva, la numărul de cazuri (accidente aviatice) comparativ cu cel al autovehiculelor (accidente rutiere). Evident că, riscurile sunt mult mai reduse în avion decât în mașină. Nu mai aduc vorba de teama nejustificată, normal că dacă te gândești la scenariul "ce s-ar întâmpla dacă" subconștientul iese la iveală și preia controlul asupra minții, te sperii, apare starea de aviofobie despre care am vorbit. Sunt infime riscurile, nici măcar nu le poți aborda ca să despici firul în 4.

| sadrian46 a răspuns (pentru GPA):

Am citit. Ai început așa. Nu există nici un risc. M-am referit la aceste cuvinte ale tale.

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este un risc. Pentru mine chiar este o placere. Si pentru multi altii. Tie iti este frica.

| Violleta2022 a răspuns:

Am peste 800 de ore de zbor cu avione mici si foarte mari (transoceanice) si as putea spune ca este un risc minor, aproape inexistent, comparat cu cel de masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Statistic sa mergi cu avionul iti asumi cel mai mic risc dintre toate mijloacele de transport.
nu, nu imi este teama sa zbor.

| sierra1 a răspuns:

Dacă - de exemplu - vrei să ajungi in state, anul ăsta, "merită"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscul e mai mic decât la un accident de mașină.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este un risc mai mare cu masina de exemplu... deci ca raspuns, da. Merita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa mergi pe jos sau cu autocarul e mult mai riscant...

| relian a răspuns:

Depinde cu cine anume zbori. Daca zbori pe partea aia asiatica,arabi,mai bine megi pe jos laughing La aia cad avioanele ca mustele,glumesc,dar eu nu as zbura cu companie asiatica sau chiar araba.
Daca e sa zbori e ok cu companii germane,englezesti, americane, deci europa de vest si america de nord, ceva Australia.
In asia aia duc lipsa de piloti, cum iese unu de la scoala la si bagat direct pe dinozaur laughing

| NLS a răspuns:

Teama de ce anume?

Teama de aterizare fortata, teroristi, bombe, masacru cu sabii, un motor care ne face cu mana?

Categoric nu.

Teama de o stare de greata si moleseala din cauza turbulentelor de care ai parte uneori?

Da, asta m-a retinut pana acum sa calatoresc cu avionul.

| Dismally a răspuns:

Riscul e mai mare daca mergi cu masina ori pe jos deci da.

| Zuzu1991 a răspuns:

Fiecare are o fobie/fetish propriu
unora le e frica de bisturiu, ca mai bine mor decat sa faca o operatie de rutina cu 99. 9999999999999% sanse de reusita
altora le e frica de zbor, char daca toate statisticile spun ca e cea mai sigura forma de transport
altora le e frica de soareci, e clasica scena cu femeia grasa care se urca "de urgenta" pe scaun si incepe sa isi ridice toate panzele... asta, fustele sus (si care e clasica in filmele clasice cu Tom si Jerry)

mie imi e frica de gandaci, cand vad unul incerc sa il omor "at all costs" adica si daca stric/sparg ceva

| Vântulalb a răspuns:

Mie nu imi este frica. Chiar imi place.
Riscuri sunt si cu masina. Tot mai mari in ultima vreme.

| CIaudiu a răspuns:

Nu. Am incredere in stiinta.
Numarul de accidente de avioane sunt mult mai mici fata de orice alte accidente. Deci, riscurile sunt minime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi e teama. Nici cand eram mica nu imi era teama.
Sunt sanse mai mari sa faci un accident de masina decat sa patesti ceva in avion. Se spune ca avionul este cel mai sigur mijloc de transport, deci merita "riscul". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e mare risc. Este asa doar daca iti este teama si uiti sa respiri ca la injectie. Dar iti revii din aia, e doar ca un exercitiu

| timidu89 a răspuns:

Da, merita riscul. Eu prefer sa fac 4-5 ore cu avionul decat vreo 2 zile cu masina. Nu am zburat niciodata cu avionul, dar nu ma tem.

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

E nasoala senzatia cand decolezi dar dupa ce se stabilizeaza e mai lin drumul decat cu orice alt mijloc nici nu simti ca esti in miscare

| AlinTanase a răspuns:

Mie nu imi e frica dar de se intampla ceva te trezeste Iisus

| aleee5262 a răspuns:

Eu as vrea muult sa zbor, dar n am avut ocazia. Intr adevar e riscant, dar merita experienta

| Amis a răspuns:

Teoretic avionul este cel mai sigur mijloc de transport, avand in vedere numarul deceselor cauzate din pricina accidentelor rutiere.

| ralukamih a răspuns:

Este mult mai sigur decat cu masina. Parerea mea