| AlexMatei24 a întrebat:

Poti cere sedare profunda pentru orice interventie chirurgicala? Chiar si pentru cele unde se foloseste doar anestezia locala? La privat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Poti cere, la privat se ofera ce vor pacientii pentru bani, nu neaparat ca este in beneficiul lor

| darrio2007 a răspuns:

Doar medicul stie asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

Medicul decide acest lucru nu pacientul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cerut poți cere dar dacă medicul consideră că nu e voie nu vei primi.

| doctorandus a răspuns:

Poti, dar:

- la anestezia generala este o sansa de a muri din cauza anesteziei (Patriarhul Teoctist a murit din cauza asta);
- dupa ce te trezesti din anestezia generala, adesea prima dorinta este sa te sinucizi (socul psihic e comparabil cu a fi violat);
-te poti trezi in cursul operatiei si simti durerea fara a putea face nimic contra ei (amorteala si somnul sunt componente diferite ale anesteziei).

| VoidEternal a răspuns:

Poți cere dar asta nu înseamnă că o să și primești. Anestezia totală are riscuri.

| ioana748 a răspuns:

Poti incerca, necesita un anestezist si costurile vor fi pe măsura.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Anestezia generală nu se practică în orice spital, clinică privată sau de stat.
Pentru a efectua anestezie generală unitatea medicală este obligată să aibă ATI, medic, asistente medicale pe specialitatea de anestezie, terapie intensivă și bineînțeles avizele de la CAS.
Deci, în orice unitate medicală vei merge, nu se vor efectua decât anestezii locale.
Pentru anestezie generală, doar într-o unitate medicală acreditată cu ATI, vei avea așa ceva!