| armageddon22 a întrebat:

Poti dona sange si la 17 ani? si poti trimi lei ci nu bonuri de masa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, numai majorii pot dona.
Conform HG 1364/2006, citez:
"ART.11.Donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, următoarele:
a) 7 tichete de masă pentru produse alimentare, eliberate de instituţia de profil;
b) o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor;
c) decontarea cheltuielilor de transport în comun din ziua donării între localitatea de domiciliu/reşedinţă înscrisă în actul de identitate şi localitatea unde îşi are sediul instituţia la care se efectuează donarea de sânge; în cazul în care donarea se face la instituţia de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50% pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioadă de o lună."

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti dona sange la 17 ani cu aciordul scris al parintilor. Nu poti primi bani, nu ar avea nici o logica. Primesti alimente sau bonuri de masa ca sa te alimentezi dupa donare, nu bani, ca nu e nimic de vanzare.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.cabral.ro/......dona-sange
SE DAU BONURI VALORICE SI NU BANUTI
O SEARA BUNA:)

| darrio2007 a răspuns:

Nu dona daca nu ai nevoie.Marea majoritate doneaza pentru bonuri.Altii pentru ca le face bine.Bani nu se dau. Daca faci asta pentru bani, mai bine nu o face.

| neutrino a răspuns:

Nu, nu, iar donarea nu este un "act" de vanzare (donare nu inseamna vanzare), bonurile de masa sunt pentru recuperarea fizica a organismului, nu pretul serviciului tau.

| Seepty a răspuns:

Da poti dona dar nu stiu in legatura cu bonurile.