| anonim_4396 a întrebat:

Poti face alergie de la amoxicilina? Mi-au iesit pete rosii pe corp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Marry:X a răspuns:

Buna. Dap poti face. O zi buna. Pa pa

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti face alergie la amoxicilina. Trebuie sa intrerupi tratamentul urgent si sa mergi la medicul de familie sa-ti dea un antihistaminic si alt antibiotic. Atentie! multe antibiotice includ amoxicilina si compusi asemanatori ei, deci trebuie sa le eviti.

| covexrobu a răspuns:

Eu am facut alergie la Ospen, Ospamox. Imi ieseau niste pete rosii pe antebrat. Si de atunci nu mai iau asa ceva. Poti face alergie la orice fel de pastila. Insanatosire grabnica.

| dy a răspuns:

Da, amoxicilina este o penicilina sintetica, deci poti face alergie si chiar periculoasa! Dar n-ai mai luat pana acum Penicilina sau amoxil sau augmentin? Ar trebui insa ca confirme un medic! Asa ca opreste imediat amoxicilina si, data viitoare cand te duci la medic si-ti scrie antibiotic, ai sa spui ca i-a facut alergie...sa aleaga antibiotic din alta categorie! Iar daca vezi ca-ti continua petele rosii, adreseaza-te urgent unui medic si ia de la prima farmacie un antihistaminic! Sanatate!

| Fifylici a răspuns:

Da bineinteles ca poti si eu sunt alergica la amoxicilina
insanatosire grabnica si va o vizita la medicul de familie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am descoprit ca si eu sunt, pete rosii pe corp, cu mancarime frenetica, pana mi s -a calmat mancarimea, apoi s-au tranformat in niste bube, care se simt la atingere, si sunt tari, iar pe picioare sunt f mari. mi s-a recomandat in schimb eritromicina.