| anonim_4396 a întrebat:

Poti face alergie de la amoxicilina? Mi-au iesit pete rosii pe corp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti face alergie la amoxicilina. Trebuie sa intrerupi tratamentul urgent si sa mergi la medicul de familie sa-ti dea un antihistaminic si alt antibiotic. Atentie! multe antibiotice includ amoxicilina si compusi asemanatori ei, deci trebuie sa le eviti.

| dy a răspuns:

Da, amoxicilina este o penicilina sintetica, deci poti face alergie si chiar periculoasa! Dar n-ai mai luat pana acum Penicilina sau amoxil sau augmentin? Ar trebui insa ca confirme un medic! Asa ca opreste imediat amoxicilina si, data viitoare cand te duci la medic si-ti scrie antibiotic, ai sa spui ca i-a facut alergie...sa aleaga antibiotic din alta categorie! Iar daca vezi ca-ti continua petele rosii, adreseaza-te urgent unui medic si ia de la prima farmacie un antihistaminic! Sanatate!

| Marry:X a răspuns:

Buna. Dap poti face. O zi buna. Pa pa

| covexrobu a răspuns:

Eu am facut alergie la Ospen, Ospamox. Imi ieseau niste pete rosii pe antebrat. Si de atunci nu mai iau asa ceva. Poti face alergie la orice fel de pastila. Insanatosire grabnica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am descoprit ca si eu sunt, pete rosii pe corp, cu mancarime frenetica, pana mi s -a calmat mancarimea, apoi s-au tranformat in niste bube, care se simt la atingere, si sunt tari, iar pe picioare sunt f mari. mi s-a recomandat in schimb eritromicina.

| Fifylici a răspuns:

Da bineinteles ca poti si eu sunt alergica la amoxicilina
insanatosire grabnica si va o vizita la medicul de familie