| anonim_4396 a întrebat:

Poti face alergie de le amoxicilina? Mentionez ca persoana respectiva era racit si la a 5-a zi i-au iesit pete rosii pe corp. Poate fi de la medicament? Maine o sa consult un medic, totusi as vrea si parerea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si vreau sa-ti spun, ca e posibil sa faca alergie la amoxicilina chiar daca a mai luat inainte, dar e putin probabil sa faca la 5 zile de la inceperea adminstrarii.
Oricum, adminstrarea amoxicilinei a fost o mare greseala si ar trebui sa te gandesti serios sa schimbi pediatrul. Este un gest de inconstienta sa-i dai antibiotic unui copil cu nasul infundat si dureri in gat fara febra. Este evident ca are ceva viral, poate o viroza respiratorie, poate o boala eruptiva a copilariei. In cazurile astea, amoxicilina ii poate afecta grav ficatul.
Du copilul la medic, dar nu la cel care ti-a recomandat in acest caz amoxicilina.

| fabiola a răspuns:

Daca nu a mai luat niciodata pana acum se poate sa fie si o reactie a organismului, desi amoxicilina este un antibiotic bine tolerat, dar in cantitate mare ...tot ce se poate. Oricum intreaba medicul, caci daca este o intoleranta la acest antibiotic, medicul trebuie sa consemneze aceasta in fisa lui, pentru a-l exclude!

| eni a răspuns:

A inceput cu dureri de gat, iar dupa cateva ore s-a manifestat raceala.Infundari de nas, fara febra. Pojarul nu face fabra? sau varsatul de vant?

| eni a răspuns:

A mai luat amoxicilina si niciodata nu au fost probleme. E vorba de copil de 12 anis\ si cred ca un inceput de pojar, de si febra nu are. Dupa masa ma duc cu el la medic, si tot o sa aflu.Multumesc pentru. sfaturi si v-a doresc o zi buna!

| eni a răspuns:

Nu e pojar de si inca nu a vut pojar. Ce sa-ti spun, mi-au spus ca e alergie, desigur nu stiu de la ce, si i-au dat eritromicina, pasta mentolata si claritin.inca nu i-a trecut de tot raceala.Noroc ca vine sfasitul de saptamana, si scapam de scoala.cred ca vineri o sa merg la un alt medic mai specializat in pediatrie.

| eni a răspuns:

Am vorbit cu un alt medic, care mi-a zis ca daca mai demult nu a facut alergie la amoxicilina acum nu poate fi de la el.Asa ca m-am hotarat ca maine sa-i fac un test alergologic.Sa vedem. o alta varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poti face sau medicamentul avea termenul de valabilitate expirat sau fabrica producatoare foloseste pentru preparare alte substante (este cunoscut faptul ca nu prea se respecta formulele).
Sa isi noteze ce substante sunt in prospect si pe viitor sa le evite, dar sigur nu este de la alimente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In principiu poti face alergie la orice: soare, praf, polen, medicamente, fier etc. M-as mira sa se manifeste atat de tarziu, la 5 zile. Vezi ce zice medicul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reactii intarziate alergice exista, da sa nu cumva raceala sa fie doar o manifestare a unei alte boli gen pojar scarlatina si tot ce inseamna boala cu pete rosii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@eni ce varsta are?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Alergie se poate face din orice medicament cât și din alimente sau în urma unui contact cu un animal, praf, polen, diferite mirosuri (parfumuri).
La fiecare administrare de antibiotic, în mod normal trebuie făcut un test de intradermoreacție (așa se va știi dacă este alergic sau nu la acel antibiotic). Eu am un coleg de serviciu care este alergic la Paracetamol. Medicamentele nu se iau decât în urma vizitei medicale.
Pentru mai multe investigații dacă este sau nu alergic trebuie consultat un alergolog și în urma unui diagnostic se va știi la ce este și cum să prevină.
Acele pete sunt o reacție a organismului, poate lua Claritine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci am avut dreptate, e pojar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de ce, inclin sa cred ca n-a fost de la medicament!