| Hyperboreas a întrebat:

Poți să ai covid fără să iți pierzi gustul si mirosul?
Dupa o tură de noapte am venit foarte obosit și am dormit intr-o camera rece. Brusc m-am îmbolnăvit, am facut 39 de grade apoi am început sa ma tratez cu pastile pentru răceală si gripa. In doua zile mi-a scăzut febra dar boala nu a vrut totusi sa plece nici după o săptămînă! De fapt, dupa ce iau pastila transpir, mă simțeam ok refăcut 99, 9%, dar după cîteva ore boala revine și tot revine, fără febră, doar cu stare generală de rău, oboseală, senzația de frig și unele dureri musculare. Intrebarea e, a mai trecut cineva prin ceva similar? Nu mi-am pierdut acele două simțuri cum am zis, astfel că nici nu m-am testat (am și o oarecare teamă de bețisorul ăla care trebuie băgat pînă în fundul nasului, eu am o deviație de sept și nu vreau alte probleme).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Betisorul ala nu-ti poate afecta deviatia de sept, ca nu are cum sa-ti modifice tie nasul un betisor cu putina vata pe el.
Eu cred ca trebuie sa iti faci testul de covid, pentru ca tu ai covid si daca situatia se inrautateste, chiar trebuie sa fii dus la spital. Sa stii ca nu-i mare filosofie betisorul ala, nu doare, nu musca, nu inteapa si nici nu te afecteaza in vreun el.
Eu chiar am facut acum juma de ora testul, ca maine dupa amiaza am consultatie la medic si nu te primesc fara test, si crede-ma ca este super simplu si nedureros.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci un test si afli.
Eu nu prea inteleg cand sunt mii de cazuri pe zi, unii care nu isi revin insista sa se trateze singuri si sa nu se testeza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ajungi la ATI când plamanii nu se mai oxigeneaza. Oxigenul pe care ti l da la ati iti salveaza viata. Restul cacaturilor gen te dezbraca si te racesc... Imbecilitati

| suntserios a răspuns (pentru aea):

Oxigenul e rece si te omoara?
Cate imbecilitati mai poate scoate la iveala pandemia asta oare?

| Iote a răspuns:

Da, se poate. Cunosc cazuri.
Dar din ce descrii tu, s-ar putea sa fie doar raceala.
Totusi nu strica sa faci testul. Stiu cat de neplacut este, am crezut ca-mi sparge nasul. Bine ca am scapat numai cu atat.

| Hyperboreas explică (pentru Iote):

S-ar putea sa fie gripa obisnuită. Am incercat cu testul de saliva dar nu a mers, nu mi-a aratat nici o liniuță, ceva am greșit. O să mai încerc cu altul.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Exista test covid și prin saliva sa știi. Du-te și fa-ți testul. Pentru siguranta ta și a celor din jur. Deși..na..poate ai, poate nu ai. Nu stiu. Nu-mi dau cu părerea. Însă îți spun un singur lucru: testează-te covid iar după vorbește cu medicul de familie in legătura cu ce medicamente ai putea sa iei ca sa-ți treaca starea asta.

| TitoJacksana a răspuns:

Asta nu poti sa stii 100% decât dacă îți faci un test

| Hyperboreas explică:

Medicul de familie e disperat cu "covid, covid, covid", anul trecut tot asa am avut o raceala mai usoara decît acum, numai de covid mi-a vorbit, în loc sa ma consulte să-mi dea un tratament acasă. Acum mi-a zis ca a pierdut doi pacienti de covid, pai ce sperante sa am cu doctorita aceea?

| nimeni067 a răspuns:

Buna ziua! Am trecut exact prin aceeasi situatie, iar testul mi-a iesit pozitiv. Daca va este frica sa faceti un test cu betisor, ati putea face unul pe baza de saliva. Sper ca v-am ajutat. Multa sanatate!