| bond_jamesbrown a întrebat:

Poti sa faci supradoza de aspirina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IonelIonelule a răspuns:

Stiam de paracetamol, dar de aspirina?!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

DA. Intoxicatia cu aspirina este mortala si doza este destul de mica: cam la 10 comprimate pe zi (5 grame) iti pui serios viata in pericol, pentru ca la 20 de comprimate pe zi sa ai sanse minime de supravietuire. Decesul nu apare imediat ci la cateva zile/saptamani prin insuficienta hepatica fulminanta, care este extrem de dificil de tratat.

assiris
| assiris a răspuns:

Da. Si mai mult poti face ulcer. Nu uita ca aspirina este un medicament si trebuie tratata ca atare si nu ca pe bomboane.

| miha2010 a răspuns:

DA! Am citit un articol in care scria despre aspirina si agocalminul au fost interzise in usa sau ceva de genul! Nu stiu daca americani au pastilele astea dar in fine... poti face o supradoza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dupa cate aspirine inghitite poti vorbi despre supradoza, sau mai degraba intoxicatie, dar stiu ca daca ajungi in situatia de intoxicatie iti creste frecventa respirtiei, ai greturi, varsaturi, tahicardie, dureri abdominale, varsaturi cu sange, cefalee, ameteli, tulburari de constienta, transpiratii, coma, etc. Intoxicatia se trateaza hidratare intravenoasa si administrare de glucoza si bicarbonat de sodiu. In situatii grave, se elimina salicilatii prin hemodializa. Dar mai bine nu depasesti 4 aspirine pe zi!