| Stefan2266 a întrebat:

Poti sa iei COVID-19 din aer liber? Eu nu cred ca se poate, dar... nu stiu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform unui studiu publicat pe 17 martie 2020 în New England Journal of Medicine, SARS-CoV-2 poate trăi în aer și pe diverse suprafețe de la câteva ore până la câteva zile.

El(virusul) este detectabil în aer timp de 3 ore, și se întâlnește sub forma de aerosoli.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca tuseste unul la sub 2 metri de tine si nu aveti niciunul masca dalaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te linge unu pe fata sau iti stranuta fix langa tine probabil ca se poate.

| PsyhoChild a răspuns:

Cred ca te referi daca virusul este transmisibil prin aer. Nu.
Il iei numai de la alta persoana infectata

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns:

Da se poate, virusul rezista 30 de minute in aer, de aceea trebuie masca purtata

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Se poate doar daca stai in aglomeratie.

| Sofer a răspuns:

Da. Se ia și din aer.