| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa mori daca esti dus la spital in coma? urgent funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Depinde de cauza comei, de profunzimea ei (cu cat coma este mai profunda, cu atat riscul de a muri este mai mare).

| EmaS a răspuns:

Depinde de ce sufera persoana respectiva.Mai bine roaga-te pentru el/ea.

| Safire17 a răspuns:

Ce fel de coma? febra mare si deja esti in coma? coma alcoolica? da, acum lasand gluma la o parte, da, se poate muri

| iulikka a răspuns:

Da poti sa mori
Coma este o stare prelungita de pierdere a constientei. In timpul comei, o persoana este neresponsiva la mediul sau. In cazul comei, persoana este in viata si arata ca si cum ar dormi profund. Totusi, spre deosebire de un somn adanc, persoana nu poate fi trezita indiferent de stimuli, nici chiar de catre cei durerosi.

| Shammal a răspuns:

Tu alegi cand mori (ma refer din perspectiva parti tale divine - suflet, spirit cum vrei sa-i zici), poti sa fi in orice fel de coma daca alegi sa continui vei continua (trai), poti sa si mori si sa alegi sa te intorci si sa continui e ca atunci cand cineva are sa zicem are nu-s ce accidend si scapa miraculos, nu-si aminteste ce s-a intamplat cum a scapat, n-a scapat dar a ales sa continue big grin

| AFR81 a răspuns:

Pai...Da,sunt sanse destul de mari sa mori, mai ales daca esti in coma...Chiar pot sa zic ca sunt sanse mai mari sa mori decat sa traiesti.In fine, chestia asta, numai Dumnezeu o stie. Daca ai pe cineva in familie in situatia asta ii doresc insanatosire grabnica. Daca nu ai nici nu iti doresc.Bafta.Sper ca te'am ajutat.

| MrSnuggles a răspuns:

Sincer, in cazul in care chestia asta se intampla in Romania (scuza de dezamagire) sansele de supraviaturie sunt mici sad Spun asta din cauza ca la "noi" sistemul sanitar PUTE (adica e la pamant ). Pe de alta parte sunt sanse sa supravietuiasca da persoana in cauza de de niste doctori si echipaj de pe ambulanta serios si dedicat muncii pe care o facwinking

| 7rAc3rS a răspuns:

Am un prieten 15 ani a luat droguri si a dupa ce a beut cafea a luat un fum din hasis nu stiu daca am scris bine si la duc su ambulanta si inca este in coma... mie teama sa nu il pierd