| Girly97 a întrebat:

Poti sa simti durere atunci cand dormi daca nu poti intelege sau raspunde la ce ti se spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai o durere de cap sa zicem, cand dormi uiti de ea, adica cel putin eu nu mai simt nimic.
Daca vine cineva in timp ce dormi si iti da cu o tigaie in cap, te trezesti pentru ca te doare...

| Girly97 explică (pentru Bondarel99):

Daca putem simti in general durerea cand dormim atunci de ce nu intelegem si raspundem la cei din jur cand ne spun ceva de exemplu?

| Iote a răspuns:

Ce fel de durere? Fizica sau sufleteasca?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Girly97):

Pai cand adormi intri practic intr-o stare de hiphoza si nu mai reactionezi la ce se intampla in jurul tau, te rupi de tot. Iar trezirea se face la un stimul (de ex un zgomot puternic) sau cand organismul tau e suficient de odihnit.

| Girly97 explică (pentru Bondarel99):

Si mana unei alte persoane poate fi considerata un stimul, nu?

| Girly97 explică (pentru Iote):

Ma refer la o durere fizica.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Girly97):

Da, daca esti genul de persoana care se trezeste usor sau daca ai avut un somn agitat sau iepureste. Pe mine ar trebui sa ma bata cineva nu doar sa ma atinga ca sa ma trezesc laughing
Si cosmarurile pot intrerupe somnul.

| Amely21 a răspuns:

Nu prea. eu nu am pățit

| Girly97 explică (pentru Bondarel99):

Inteleg. Eu aveam impresia ca daca dormi si nu poti reactiona la stimulii externi nu poti simti durerea. happy

| Iote a răspuns (pentru Girly97):

Da, durerea o poti simti.
Daca nu poti intelege/raspunde, inseamna ca inca dormi. Sau esti in stare de semiconstienta. Nimic anormal. Unii dorm mai adanc, altii "iepureste". Unii se trezesc direct lucizi, altora le mai trebuie 1/2 de ora dupa ce s-au ridicat din pat.
Dar corpul resimte durerea in orice conditii. Uneori, te poti trezi din cauza durerii (mi s-a intamplat).

| Girly97 explică (pentru Iote):

Eu dorm foarte adanc de obicei si au fost situatii cand alarma sau chenarile pe nume nu m-au trezit deloc ci mai degraba mana unora.