| VrRos57 a întrebat:

Presiunea dintr-o tuse iese doar pe gură sau are treaba și cu fosele nazale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SharpEagle a răspuns:

Iese pe unde apuca, inclusiv pe nas. La fel si cu stranutul.
Fa un test: mimeaza o tuse mai usoara si pune-ti mana la gura. Vei vedea ca aerul iese pe nas.
Intr-o tuse normala majoritatea aerului iese pe gura, e firesc, e loc pentru un volum mai mare.