| anonim_4396 a întrebat:

Presupunem prin reducere la absurd, ca o persoana are un cheag de sange minor in corp. Daca va lua aspirina regulat, acesta se va «topi»? Am auzit ca aspirina este anticoagulanta, insa nu stiu daca are efect asupra cheagurilor existente.

Astept opiniile dvs.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| clawss a răspuns:

In niciun caz
du-te la un medic! chegul de sange este foarte periculos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Acel cheag de sânge poate fi un tromb fatal pentru acea persoană.
Un consult medical amănunțit poate preveni o nenorocire.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un raspuns precis poti sa il primesti de la un medic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, aspirina nu dizolva trombii gata formati, ea doar previne formarea de trombi. Sa stii ca nu e reducere la absurd, exista numeroase persoane care au trombi, in special in venele varicoase ale membrelor inferioare, si traiesc bine merci ani de zile.

Laur
| Laur a răspuns:

SmN, exista diferite metode in functie de localizare, dar e important de stiut de cand exista trombul respectiv pentru ca daca trece o anumita perioada de timp (in functie de tesut) e mai bine sa-l lasi la locul lui pentru ca lizandu-l sau scotandu-l afara faci mai mult rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prost rau cel care a scris eu caut metoda reducerii la absurdlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metoda reduceri la absurd este alceva