| EvaTramell a întrebat:

Ieri mi-a venit ciclu, totul e normal pe langa dureriile insuportajile dar le acceptam. In primele 2 zile imi venea mai tare dar acum imi vine doad ca nu la fel. Iau ac, ma gandesc ca si alea au un efect asupra ei. Ce vreau sa zic e ca imi curge pe langa sange, asa ca un cheag...adica nu stiu cum sa zic. Nu e ceva anormal deoarece in fiecare luna imi vine si dinaia...un fel de srcretie inchegata...ma gandesc ca ma curat prin corp nu? Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cand vine menstruatia, se desprinde si se elimina mucoasa uterina. Menstra este formata din secretii, sange si parti din acel tesut.

| LaLaura a răspuns:

''Cheaguri de sange normale la menstruatie

Conditiile normale in care apar cheagurile de sange la menstruatie sunt usor de inteles: in timpul eliminarii menstrei, corpul secreta anticoagulanti care mentin fluiditatea sangelui menstrual. Atunci cand fluxul este abundent, substantele corpului care subtiaza sangele nu mai pot actiona la timp si astfel se formeaza pe alocuri cheaguri.

Nu uita nici ca membrana uterului se ingroasa mai tare in anumite luni, rezultand o menstra mai abundenta si mai consistenta. Cheagurile de sange au un aspect gelatinos, o nuanta care variaza de la rosu intens la maron inchis si dispar in a doua zi a menstruatiei.

Cheaguri de sange la menstruatie care sa te ingrijoreze

Desigur, poti elimina la menstruatie si cheaguri de sange care sa te ingrijoreze. Daca dimensiunea lor depaseste marimea unei monede si sunt insotite de o hemoragie abundenta, crampe menstruale foarte dureroase si o senzatie generala de disconfort, ar fi indicat sa apelezi la un control ginecologic."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în timpul tratamentului cu AC, se reduce durata menstrei şi cantitatea de sânge menstrual - deci, NU ai motive de îngrijorare :)

Şi cheagurile mici sunt relativ normale - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te cureti. Luna viitoare va fi la fel.