| deeutsss a întrebat:

Prezint toate simptomele unui "bolnav" de rubeola (dureri ale articulatiilor, inflamarea ganglionilor, durere de cap, stare de voma, febra etc.), mai putin eruptia cutanata. La spital mi s-a spus ca ar fi "rubeola fara eruptie". As dori sa aflu ce inseamna mai exact. "Bubele" acelea sunt in interior, sau inexistente? Va rog sa raspundeti doar daca stiti ceva sigur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maryannee a răspuns:

Rubeola fara eruptie este foarte pacatoasa. Nu sunt in interior "bubele" dar nu iti ies nici pe piele si din aceasta cauza te simti foarte rau. Eu am baut vin fiert cu putine picaturi de ulei ca sa le ajut sa imi iasa la exterior, si m-a ajutat... Mie la spital, spre deosebire de tine, mi-au zis ca nu am nimic, si am mers o saptamana prin frig la scoala si era sa mor...

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sunt, intr'adevar, persoane care fac forme de boala inaparenta (fara eruptie)--- aceasta nu inseamna ca "bubele"sunt "in interior " ci, doar, ca sunt inaparente.La formele fara eruptie diagnosticul se confirma in baza examinarilor de laborator( mai ales in cazul gravidelor).

| redu96 a răspuns:

Asa am avut si eu cu exceptia starilor de voma si durerilor de articulatii si eruptia a aparut peste 2 zile.