| Serendipity17 a întrebat:

Prietena mea e rahitica...sad m-a rugat sa postez aceasta intrebare. Cum se vindeca? imi puteti da mai multe detalii despre boala? pls funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deeeeeebora a răspuns:

Sa stea cat mai mult la soare
sa isi cumpere picaturi de vitamina D-pe mine m-a costat 4. 7 lei
sa bea calciu exista cu 5 lei si cu 20 lei-sunt bune amandoua
sa manance cat produse lactate(iaurt, lapte, chefir, branza)
este buna si vitamina C (fie ca il cumperi in farmacie, fie ca il iei din fructe: portacala, afine, lamaie, kiwi, etc). Ii doresc multa ambitie!

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

O dieta cat mai sanatoasa prescrisa de un medic specialist!

| elamit a răspuns:

Rahitismul este o boala a copilariei si adolescentei, care se caracterizeaza prin mineralizarea incompleta a oaselor in conditiile carentei de vitamina D. Aceasta se datoreaza pierderii de calciu din oase, care devin flexibile si se deformeaza.

Rahitismul survine cu precadere la copii intre 3 luni si 2 ani, perioada in care copilul creste cu rapiditate, iar corpul acestuia necesita un nivel crescut de calciu si fosfor. Afectiunea este rara la nou-nascuti.

Vitamina D permite absorbtia intestinala de calciu, actionand asupra mineralizarii oaselor, dar si asupra excretiei de calciu prin urina. Cea mai mare parte a vitaminei D este sintetizata la nivelul epidermei, unde sterolii inactivi sunt activati de catre razele ultraviolete.

Cauzele rahitismului:

Cauza principala a rahitismului este carenta de vitamina D in timpul copilariei. Vitamina D este o vitamina liposolubila (solubila in grasime), care poate fi absorbita din intestine sau poate fi produsa la nivelul epidermei, atunci cand pielea este expusa la lumina soarelui (razele ultraviolete contribuie la sinteza vitaminei D de catre organism). Vitamina D asimilata este transformata in forma sa activa, functionand ca un hormon care regleaza absorbtia de calciu din intestine si care regleaza nivelul de calciu si de fosfor din oase. Atunci cand nivelul acestor minerale din sange este prea scazut, se distruge matricea proteica a oaselor.

In cazul rahitismului, un alt mecanism intra in functiune pentru a creste nivelul de calciu din sange. Glanda paratiroida (patru glande secretoare de hormoni localizate in spatele tiroidei) isi accelereaza functionarea, compensand nivelul scazut de calciu din sange. Pentru a creste nivelul de calciu sangvin, hormonul distruge calciul din oase, ducand la o pierdere suplimentara de calciu si fosfor din oase. In cazurile severe, se observa formarea unor chisturi la nivelul oaselor.

Rahitismul este o boala a copilariei si adolescentei, care se caracterizeaza prin mineralizarea incompleta a oaselor in conditiile carentei de vitamina D. Aceasta se datoreaza pierderii de calciu din oase, care devin flexibile si se deformeaza.

Rahitismul survine cu precadere la copii intre 3 luni si 2 ani, perioada in care copilul creste cu rapiditate, iar corpul acestuia necesita un nivel crescut de calciu si fosfor. Afectiunea este rara la nou-nascuti.

Vitamina D permite absorbtia intestinala de calciu, actionand asupra mineralizarii oaselor, dar si asupra excretiei de calciu prin urina. Cea mai mare parte a vitaminei D este sintetizata la nivelul epidermei, unde sterolii inactivi sunt activati de catre razele ultraviolete.

Cauzele rahitismului:

Cauza principala a rahitismului este carenta de vitamina D in timpul copilariei. Vitamina D este o vitamina liposolubila (solubila in grasime), care poate fi absorbita din intestine sau poate fi produsa la nivelul epidermei, atunci cand pielea este expusa la lumina soarelui (razele ultraviolete contribuie la sinteza vitaminei D de catre organism). Vitamina D asimilata este transformata in forma sa activa, functionand ca un hormon care regleaza absorbtia de calciu din intestine si care regleaza nivelul de calciu si de fosfor din oase. Atunci cand nivelul acestor minerale din sange este prea scazut, se distruge matricea proteica a oaselor.

In cazul rahitismului, un alt mecanism intra in functiune pentru a creste nivelul de calciu din sange. Glanda paratiroida (patru glande secretoare de hormoni localizate in spatele tiroidei) isi accelereaza functionarea, compensand nivelul scazut de calciu din sange. Pentru a creste nivelul de calciu sangvin, hormonul distruge calciul din oase, ducand la o pierdere suplimentara de calciu si fosfor din oase. In cazurile severe, se observa formarea unor chisturi la nivelul oaselor.