| Denisa a întrebat:

Pro sau contra operatiilor estetice? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pro! Repara ce-a stricat timpul sau natura! Este corpul fiecaruia si poate face ce vrea cu el, fara incuviintarea noastra.Multi ar recurge la astfel de operatii daca nu s-ar pune problema banilor si a suferintei indurate. Dar rezultatul...merita! Personal as face!

| Bacemi a răspuns:

Pro doar in cazul unor situatii critice in care simti ca nu mai esti om. Astea ca nu am sanii destul de mari, ca parca am nasul un pic mare, ca uite am un pic de celulita mi se par de neconceput. O sa ajungem sa ne schimbam cu totul.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca sunt defecte importante, evidente, pro. Daca esti insa intr-o limita normala mai bine un aspect ingrijit si o atitudine sanatoasa. Ca asa mereu vezi gasi ceva de corectat si ajungi ca Michael Jackson, care chiar trebuia sa ramana asa cum era de la natura, nu sa-si renege rasa cand o lume intreaga stia cum era.

| Vizitiul a răspuns:

Contra, frumusetea naturala este celesta!

| lia.d a răspuns:

Depinde de fiecare om in parte, de psihicul fiecaruia, de dorintele fiecaruia, de acceptarea de sine sau nu.parere personala, sunt pro, de ce nu?

| anss23 a răspuns:

Contra cu siguranta! Cu mici exceptii. Daca ai avut o problema medicala, de ex cancer la san etc., atunci da. Dar doar asa sa te operezi ca ai impresia ca nu stiu cum arata nasul tau sau o parte a corpului e o prostie!

| sy46 a răspuns:

Pro. Daca ai posibilitatea sa te simti mai bine in corpul tau, de ce nu te-ai folosi de ea? Insa nici sa ajungi sa ai 80% botox in tine si doar limba sa-ti mai fie naturala.
Atunci cand recurgi la operatii estetice, trebuie sa recunosti ca nu te simti bine in corpul tau; este firesc, orice femeie si-ar imbunatatii aspectul fizic si o fac intocmai. Chiar si prin machiaj, atunci cand incerci sa ascunzi unele defecte si sa scoti in evidenta partile mai frumoase.
@Dany...nu toata lumea a fost inzestrata cu frumusete orbitoare.
Acum depinde si de ochiul celui care priveste, avand in vedere zicala "nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!".

| LoveMusic a răspuns:

Şi pro şi contra.
Contra - Pentru că eşti mai frumos/frumoasă cum te-a lăsat D-zeu.
Pro - Dacă e necesar (ex: cancer la sân, un accident care a lăsat urme)

Nu ştiu de ce "divele" îşi fac operaţii la sâni sau îşi adaugă aşa renumitul "botox" în buze. Dacă poţi fi natural, de ce să nu fi? Bineînţeles că trebuie mai întâi să te simţi bine în pielea ta, nu să te uiţi în oglindă şi să-ţi plângi de milă. Bun, îţi faci operaţie, dar peste ani, o să plângi mai mult decât plângeai înainte de operaţie că eşti urâtă, fiindcă apar durerile, operaţiile se deformează, pot apărea unele boli.Eu la momentul actual nu am operaţii estetice, dar nici nu cred că voi avea.Nu am nimic împotriva celor care au.

| Anca a răspuns:

Pro - atunci cand situatia o cere.
Un nas prea mare, urechi clapauge

Si contra cand vine vorba de : silicon in sani, buze si alte fite de genul asta.

| Alina_9354 a răspuns:

Contra pentru ca e mai bine sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu. Dupa prea multe operatii nu mai esti om, esti papusa din plastic!

| BiaJ a răspuns:

Contra.

De ce sa nu fim cu ne-a lasat Doamne-Doamne?

| yanna_5618 a răspuns:

Contra. Dupa 10-15 ani [maxim] iti va parea rau daca iti vei face aceste gen de operatie happy (cel putin eu asa am auzit... big grin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro, daca poti fi mai frumoasa de ce sa nu fi?
Si contra pentru ca sunt riscuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pro nici contra...sunt pro deoarece daca mergi la un medic bun si totul iese ok te simti mai frumoasa toate alea... dar sunt si contra deoarece te poti imbolnavi serios, chiar sa mori.Deci pentru alti care vor mi se pare OK, dar eu nu-mi voi face operatzii estetice.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro! eu si la 50 de ani mi-as doari sa arat bine. stiu ca frumusetea naturala nu dureaza o vesnicie, prefer sa ma simt bine in pielea mea decat sa ma uit in oglinda si sa-mi plang de mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra, bineinteles! Iti asumi mare risc daca vrei sa pui in practica asemenea lucru! Frumusetea vine din interior! Degeaba esti frumoasa daca esti rea!