| DemonicBlood a întrebat:

Problema dermatologica.

Anul trecut am facut o baie in mare ( Navodari ) pentru prima oara si in acea seara am observat ca am 3 iritatii pe fata, ca un fel de arsuri. am avut aceasta problema cateva luni, am rezolvat'o dar acum am o alta problema. am mici coji pe fata ca un fel de matreata in special pe frunte nas si barbie si mai ales cand imi ating pielea indiferent cat de putin mi se cojeste. si cand ma spal pe fata mi se face ca un fel de masca alba mai ales pe frunte si pielea imi devine rosie dupa ce o indepartez! Imi exofliez pielea o data pe saptamana, reduce putin numarul de coji dar aceasta problema revine. sunt baiat am 19 ani si am si probleme cu acneea. de curand am inceput sa mananc sanatos sa beau multa apa si sa fac exercitii fizice, mi s-a imbunatatit fata in privinta acneei, poate ca aceasta decojire a fetei este de fapt functia de reparare a organismului care imi exfoliaza pielea natural?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la dermatologie, posibil o dermatită de contact!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Consultă un medic dermatolog, trebuie să-ţi faci investigaţii amănunţite.
Te pup!

| VelvetLight a răspuns:

Da, poate fi si organismul care lupta impotriva acneei, nu iti fa griji, dar daca o mai tine mult in ritmul asta ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog, poate ai alta problema. Odata ce ai avut acnee si iritatii pielea ta a devenit mai sensibila si esti mai predispus altor probleme dermatologicebatting eyelashes