| noname_4196 a întrebat:

Problema mea suna in felul urmator: Bunica mea de tanara a fost o femeie foarte al dracului sa zic asa, tot timpu ea era pe primul loc iar sotul ei( bunicul meu ) il comanda.Acum e batrana in jur de 80 de ani iar de la mortea bunicului de acum 5 ani a ramas practic singura la curte, si doar copiii ei o vizitau.Sufera de o boala mai rara nu ii stiu exact numele dar se manifesteaza in felul urmator:uita tot, nu poate lega cuvintele intre ele sa formeze o fraza, nu poate vorbi coerent, sunt momente in care nu isi recunoaste nici proprii copii, nu mai stie cum o cheama sau cati ani are, nici macar nu stie cati copii are, isi face nevoile pe ea deci tot timpul poarta scutec...practic e nebunastraight face. De cand are aceasta boala tatal meu ( copilul ei) si matusa mea au decis sa o ingrijeasca si sa o aduca in oras sa stea cu noi, dar acest lucru ma face sa innebunesc.Trebuie sa imi ajut parintii si sa am si eu grija de ea sa o spal sa ii fac de mancare, sa schimb scutece sa ii fac patul etc.si chiar nu mai rezist se trezeste pe la 5 dimineata si ii trebuie de mancare ( nu poate sa isi faca singura) si pe deasupra mai face si figuri ca nu ii place orice mancare adica ea nu poate sa manance ce mananc eu, ei ii trebuie nu stiu ce preparate.In plus cand e lasata singura cateva ore in casa incepe si umbla prin dulapuri prin frigider, le intoarce pe toate.Nu stie in ce moment al zilei se afla, incepe sa se imbrace in pijamale pe la ora 14 crezand ca e seara, nu stie cine sunt imi vorbeste cu dumneavoastra chiar daca sunt nepoata ei.

Are medicamente si un tratament pentru aceasta boala dar nu se poate vindeca, aceste medicamente o mentin la acest stadiu al bolii ca sa nu avanseze.

Deci nu mai stiu ce sa fac ne e greu tuturor cu ea si mie si parintilor si matusilor mele dar oricat le-am zis ei nu sunt de acord sa o internam intr-un centru special unde poate fi ingrijita mult mai bine, deoarece noi mai trebuie sa mergem si la muca.

Cei din familie spun ca: " cum sa o internam in astfel de centru? ce o sa spuna oameni? Ca are copii si nu au fost in stare sa o ingijeasca?"

Da este adevarat sar gura lumii nu stie cat de greu este sa ai grija de o persoane cu astfel de probleme.

Mai are unele momente de luciditate in care e in stare sa faca numai rau, se preface ca e din cauza bolii si rastoarna ceva sau isi ia pampersul si manjeste tot prin casa ( e groaznic). Poate nu credeti ca o batrana asa "nevinovata" e in stare de asemenea lucruri dar pur si simplu asa a fost toata viata ei o persoana credincioasa dar si rea.

Va rog dati-mi niste sfaturi cum as putea sa ii conving sa recurga la un centru de acest fel?

E o problema serioasa asa ca rog in primul rand seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asa cum au spus si @ioandelasal si @addflo:boala este Alzheimer, si nu este vine ei ca este asa.Ar trebui sa-ti dea de gandit un lucru:boala se transmite ereditar, asa ca si tu poti fi atinsa de acest necaz.Cum ai dori tu sa se poarte familia, copii pe care ii vei creste si ingriji 18 ani,(nu 2-3 ani cat mai poate dura boala ei), cu tine? Poate mama ta stie asta si vrea sa se protejeze in viitor sa nu cumva sa faci tu asta cu ea, adica s-o duci la azil! Eu sunt mahnita de felul cum gandesti! Legile firii umane sunt:te ingrijesc cand esti mic si neputincios ca tu sa ma ingrijesti cand voi fi batran si neputincios! Indiferent ce presupune asta! Asta este traiectul nostru, al tuturor pe pamant! Mama ta stie asta. Ramane sa inveti si tu!

| tyana a răspuns:

Inteleg foarte bine prin ce treci pentru ca la randul meu, copil fiind am trecut prin asta, ingrijindu-mi bunica bolnava. Parintii ar trebui sa inteleaga un lucru:batranii trebuie ingrijiti dar nu sacrificandu-ne copii. N-am sa fiu niciodata de acord cu acest lucru, oricat de mult imi iubesc mama, nu mi-as lasa fetita sa se chinuie cu ea.Mai ales in cazul vostru cand va confruntati cu o boala extrem de grava, cum e Alzheimer, cand nu numai viata pacientului poate fi pusa in pericol ci si a celor din jur(uitand aragazul deschis etc) fara o supraveghere permanenta.
Vazuta din afara situatia poate fi criticata fara probleme de cei care nu s-au confruntat cu un astfel de caz, insa lucrurile in ingrijirea unui om cu o astfel de boala nu se rezuma la a-i da doar apa, mancare ci la a-l ingriji efectiv ceea ce nu e o munca deloc usoara, epuizandu-te pur si simplu.De asta exista centre specializate, cu personal calificat unde cu siguranta celor care sufera de astfel de boli le este mult mai bine. Un astfel de centru este la Lugoj, o prietena si-a dus mama acolo si nimeni nu i-a reprosat nimic pentru ca si ea si familia ei ajunsesera la capatul puterilor.Incearca sa vorbesti deschis cu parintii tai pentru ca in cele din urma cu siguranta vor alege un astfel de centru din motive lesne de inteles:nu ve-ti face fata!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa simptomele descrise se pare ca este vorba de boala Alzheimer, care nu se vindeca.
Conform normelor legale si morale urmasii trebuie sa aiba grija de inaintasii in nevoie, asa ca nu pot decat sa-ti felicit familia pentru asta.
Daca chiar vrei sa-ti convingi familia trebuie sa le dovedesti ca bunica ta ar fi mai bine ingrijita intr-un azil si pentru asta trebuie gasit un azil care are conditii mai bune decat acasa la voi. Nu in ultimul rand conteaza si cat costa intretinerea in azil.

Janina
| Janina a răspuns:

Cred ca e groaznic prince treci zilnic, insa as fi curioasa de parintii tau cum rezista? Ei mai pot sa traiasca normal cu ea pe cap?
Trebuie sa inteleaga ca aceste centre speciale au fost create pentru a ajuta oamenii si a le usura munca cu cei batrani si bolnavi.
Ea e batrana, le e mama insa asta nu cred ca ii da dreptul sa le distruga si sa le amarasca vietile.
In centre sunt bine ingrijiti batranii si rudele ii pot vizita!

| Derye a răspuns:

Eliana are dreptate. Cand maica'ta va fi la 80 si va avea si ea Alzheimer o vei trimite la azil? Tu nu tii la ea, pentru ca a avut grija de tine cand erai foarte mica si nu iti amintesti, dar ea e doar senila incearca sa nu te certi cu ea. Si eu am o astfel de bunica ( nu bolnava de Alzheimer) dar fixista. Si o iubesc asa cum este ea, nu ma cert cu ea pentru ca e degeaba, ea e batrana si are ideile ei in cap, e si incapatanata si inot contra curentului.
Boala este ereditara dar nu in toate cazurile. Doar in unele cazuri. Si chiar daca este ereditara nu afecteaza toti membrii familiei, majoritatea lor, poate maica'ta si/sau tu ati scapat.

| Liviu a răspuns:

Sa fii fost in locu tau'
Bun frate e bunica'
Dar totusi sa imi faca zilele un kin? ma duc eu inaintea ei' in deal
Lasa frate ca nu e nici o rusine sa o duci la un azilwinking
in fond te duci o vezi dar sunt de acord cu tine si ar trebui sa explici la matusa ta si la tata`l tau cum sta treaba
Sa se gandeasca si ei ca voi cat sunteti plecati de acasa cine stie ce poate face bunicuta' poate va da foc la casa doamne ferestehappy
Mai bine internati`o stiu e dureros e bunica ta si mama tatalui tau/ matusi tale
Dar te gandesti si la siguranta ta...
Daca era sa fiti acasa non stop cu ea (sa fii fost tatal or sora ta la pensie)
Era ceva mai acceptabil dar asa... nu stiu ce sa spun
As mai tinea`o si eu cevva timp si nu mai as sta sa ma kinui cu ea

| pyma a răspuns:

E uşor să critici şi să-ţi dai cu părerea. Dar sunt curioasă câţi dintre cei care te-au criticat ar putea să treacă prin ce treci tu. Ea a fost un om aspru, dur, mă îndoiesc că a avut un cuvânt bun pentru tine. Nu înţeleg de ce bătrânilor trebuie să li se ierte tot, doar pentru că sunt bătrâni. Nu zic că trebuie să le întoarcem spatele, nicidecum. Dar, în primul rând, un copil nu trebuie să treacă printr-o astfel de experienţă. În al doilea rând, faptul că o duceţi într-un centru bun, în care vor avea grijă de ea, arată că vă pasă, nicidecum că îi întoarceţi spatele.
Cum vine asta, trebuie să o luaţi acasă şi 5 ani de zile să trăiţi un coşmar. Pentru ce, dacă într-un centru ar fi la fel sau poate chiar mai bine îngrijită? Şi apoi, ea nici măcar nu ştie cine sunteţi, nu e ca şi cum ar fi conştientă că nu este cu familia ei.
Eu una nu aş vrea să fiu o povară pentru copii şi nepoţii mei şi nu aş putea să le reproşez dacă ar trebui să mă interneze într-un azil. Idea este să fie un loc bun, să o vizitaţi des şi să îi purtaţi de grijă. Nimeni nu este în măsură să te judece într-o astfel de împrejurare.

| addflo a răspuns:

Buna,
Boala se numeste Alzheimer si nu se vindeca. Degradeaza creierul pana la punctul in care cedeaza. Asadar se termina prin deces. Durata de viata este intre 2 si 5 ani. Desigur variaza de la persoana la persoana. De aceea are nevoie de acel tratament. Alimentatia speciala e pentru a o ajuta sa absoarba bine acel tratament care ar trebui sa-i dea mai multe momente de luciditate.
Centrele de ingrijire la noi nu sunt ca-n filme. Sunt mult mai neigienice, iar persoanele care ar trebui sa aiba grija de cei bolnavi nu o prea fac. Desigur, sunt si exceptii. Cele private sunt mult mai bune, dar si costurile mult mai mari.
Din pacate boale se va agrava si mai tare pana la punctul in care nu va mai putea vorbi. Poti propune parintilor tai sa inchida dulapurile cu chei, iar cheile tinute intr-un loc de care sa stiti. Asta va scadea treaba prin casa. Un scaun rasturnat e mai putina treaba decat un sertar ravasit.

| Fvn a răspuns:

Aa...deci a trecut germanu ala pe la ea, nu? Alzheimer, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza sa-i mai ajuti pe parinti si o sa vada atunci cit este de greu si ce mult stress au pus pe tine. Este o boala incurabila care la un moment dat o va pune la pat. Se numeste Azheimer's disease. Succes sa-i convingi pe toti din jurul tau sa o interneze. Ar fi cea mai buna solutie pentru toata familia. Nu uita ca gura lumii nu o acopera decit pamintul si ca numai de morti nu se mai vorbeste

| doina98 a răspuns:

Parca este o boala asemanatoare cu alzheimer