| anonim_4396 a întrebat:

Problema medicala. Tocmai am facut niste analize, iar la sumarul de urina mi-au iesit valorile:
Glucoza 30 mg/dl
Mucus - Prezent
La valorile de referinta la glucoza scrie:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PanteraGri a răspuns:

Cred că doreai să mai completezi ceva la întrebarea ta...
Dar, indiferent de "completare", răspunsul este același: NU este normală eliminarea glucozei prin urină (glicozuria).
Rezultatul poate fi:
- real, adică boală, sau
- fals, adică determinat de clătirea insuficientă a recipientului în care ai dus urina la laborator (sau tehnica de recoltare incorectă). Recomandabil este să repeți analiza.
P.S. - Glicemia (glucoza din sânge) a fost normală? Sau nu ai făcut
analize de sânge?