| Bdudbdhdb a întrebat:

Problema sta in felul urmator, am 17 ani si un parinte mi-a plecat dincolo si trebuia sa ajunga, am fost foarte fericit dar nu stiu de ce, cum, m-am gandit cum ar fi sa il omor cand intra pe usa in timp ce se bucura ca ma vede.Ok, suna foarte ciudat, mi se intampla rar lucrurile astea si deja incep sa-mi pun semne de intrebare. Ceva nu e inregula, el intr-un fel nici nu am vrut sa ma gandesc la asta, nu-s nebun sau ceva dar am unele momente din astea.Nu ma simt deloc bine cand ma gandesc la asta, ma simt foarte prost, trist dar si cumva bine ca ii fac rau, e ciudat rau.Eu normal sunt un om care ajuta, sunt bun cu restul, ii ajut cu tot ce pot dar am unele ganduri de genul, deseori cand am un cutit in mana. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Ce spui tu e datorat in mare parte la ceea ce urmaresc tinerii pe internet. Cand purtam cutitul in mana, ne vin automat imagini in minte pe care le-am vazut cu oameni in astfel de ipostaze in filme sau la stiri. Noi fiind expusi la atat de multe stiri si imagini repetitive de genul asta, normal ca primul lucru de care ne aducem aminte in legatura cu cutitul este o fapta criminala. Ce trebuie sa facem in aceste momente este sa constientizam starea in care ne afllam, sa facem diferenta intre realitatea in care ne aflam si fanteziile din mintea noastra si sa avem mai mult autocontrol. Sa stii ca propria ta constiinta si judecata te pot salva de multe fapte necugetate in viata asta. Stai un timp, fa doi pasi in spate, gandeste de doua ori inainte sa actionezi si realizeaza ca lucrul care te tenteaza sa-l faci este foarte, foare dezavantajos si imoral pentru tine si pentru persoana de alaturi. Cand mai simti astfel de porniri, aminteste-ti cat de mult tii la persoana respectiva si ca nu ai vrea cu adevarat sa ii faci rau, iar atunci pornirea trece. Consulta un psiholog cu care sa discuti mai mult, vorbeste chiar cu parintele tau, fiindca va sti sa te apere mai bine de astfel de porniri, poti consulta chiar si un preot in acest caz. Cu timpul, va trebui sa te maturizezi, sa reflectezi mai mult, sa fii mai serios, iar astfel de porniri infantile nascute din pura curiozitate de a vedea ce se intampla vor disparea de la sine.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gândurile vin de undeva din adânc.
Acolo se întâmplă ceva.
Se numesc gânduri compulsive, care te acaparează.
Ai undeva un nod în suflet.
Un specialist numit psiholog te poate ajuta să le clarifici.

| Dismally a răspuns:

Nu mai umbla cu cutite si alte obiecte periculoase, mergi si la un psiholog.

| OctavianSps a răspuns:

Ti-a facut vreun rau omul acela?

| Bdudbdhdb explică (pentru OctavianSps):

Asta am explicat, nu, dar parca jumate de creier e sub inluenta necuratului, ma gabdesc la chestii si fac chestii fara a ma pot controla, chestii rele nu fac dar ranesc oamenii

| OctavianSps a răspuns (pentru Bdudbdhdb):

Eu te sfatuiesc cu toata increderea sa mergi sa te spovedesti, crede-ma ca duhovnicul iti va da niste sfaturi bune legat de problema ta.