| RAY a întrebat:

Psihiatra trebuie si ea sa poarte o discuție cu un pacient sau da doar tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sta de vorba cu un pacient, il intreaba ce simte si dupa aia isi da seama ce are si da un tratament, nu poti sa dai doar tratament fara sa stii ce are.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu mi-am pus diagnosticul singur iar ea mi-a dat tratament

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai normal ca ti l-ai pus, ca stii simptomele, dar te-a intrebat ce ai, nu putea da tratament aiurea, ca nu stia ce ai gandit tu si ce ai tu ca diagnostic in cap.
Cu mine a stat de vorba mai mult la inceput prima sedinta, apoi stia problema, mai discutam doar de cum ma simt, ce efect au avut tratamentele, daca merg, nu merg, si vedea ce ar mai fi de facut.

Nu mergea aia la depresie, testam ailalta, nu mergea ailalta baga cealalta, si ne tot jucam asa, pacat ca am luat-o prea tarziu la tratat, ca altfel scapam de tot de mult.
Dar macar am incercat tot ce se putea incerca, nu am renuntat in a lupta.
S-au testat si medicamente din UE care nu-s la noi, ca exista o firma in Arad care aduce la comanda.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu am anexitate, nu am depresie, dar asta mi-a dat depresie la inceput, in a treia zi am plans vreo 4 ore fara oprire fara motiv, am sunat-o, pai e normal, apoi nu am mai patit

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca ai anxietate oricum cam tot cu antidepresive SSRI se trateaza, ca ele-s bune pe anxietate chiar daca omu nu are depresie, dar si invers, pe depresie daca nu are anxietate.

Da, uneori in depresie plangi. Ca in mod normal trebuie sa se intample ceva rau sa plangi, dar asa nici nu mai e nevoie, ca din oficiu simti trairile alea, nasolie, si eu am patit-o.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Acum mai am, trebuie sa ma expun mai mult socializari reale

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Exact! Si cand te expui si vezi ca este okey, nu doar neaparat cu fete, o sa prinzi curaj, se mai duce teama aia de esec, de faptul ca nu te descurci, ca ar rade x de tine si asa mai departe, ca de fapt aia e problema, de aia e teama.

Ai doar impresia ca n-ar putea fi bine, dar nu ca si asa e real. Dupa ce o s vezi ca e bine, dispare poate.

| Wr3nch a răspuns:

Discuta si ea.

| alina2k18 a răspuns:

''Pshipatra'' laughing
Da, medicul psihiatru femeie sau barbat poarta o discutie inainte c sa identifice simptomele afectiunii tale, stie ce sa te intrebe ca sa te diagnosticheze si sa iti dea un tratament.
Fireste ca ii spui si ce program ai daca tot ai problemele alea cu somnul, ce ore de trezire ai, daca dormi la pranz, ce faci pe timpul zilei etc.

| RAY explică (pentru alina2k18):

Vb putin cu mine 5 minute maxim pe luna

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Schimb-owinking
Eu stateam cam 10-15minute asa dar acolo in cabinet erau si 4-5 medici rezidenti deci... la spital universitar ma refer nu cabinet privat.