| anonim_4396 a întrebat:

Psihologul poate determina ce boală psihică ai sau asta face doar psihiatrul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Si psihologul poate diagnostica in schimb nu poate prescrie medicatie. Un psiholog bun iti va recomanda sa consulti si un psihiatru pentru medicatie in cazul in care crede ca ai nevoie de ea impreuna cu terapia.

Din moment ce psihologii sunt scumpi iti sugerez sa consulti ambii specialisti.

18 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Doar psihiatrul poate diagnostica si trata o boala psihică.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Toti va dati cu parrea, dar eu va invit sa cititi macar, daca nu studiati, care este domeniul psihatriei si care este cel al psihologiei. Adica, cu ce se ocupa fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenilor care decideti sa mergeti la psihiatru, aveti mare grija! Documentativa temeinic inainte de a intra in cabinetul lui.

| wpetterssone a răspuns:

Psiholigul este terapeut. El te ajută să treci peste boală, diagnosticată și tratată de medicul psihiatru, în măsură.

| zăGhost a răspuns:

Psihologul clinician poate determina ce tulburare psihica ai. Asta e unul din rolurile lui, de diagnostic si testare psihologica.

| LaraClarice a răspuns:

Eu te sfătuiesc să mergi mai întâi la psiholog. De multe ori oamenii ajung mai întâi la psihiatru, și li se prescrie pastile fara a fi nevoie.
Sa știi ce e mare diferența dintre o boala și o tulburare.
Informează-te unde și la cine ar trebui, caută păreri despre psihologii de la tine din oraș.
Ai grijă de tine.

| GrigoreCostinel a răspuns:

Psihologul Te ajuta sa treci peste anumite sentimente/sechele. psihiatrul se ocupa cu asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru GrigoreCostinel):

Dar te poate ajuta sa treci peste anxietate?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer ma indoiesc ca psihologul te poate ajuta in vreun fel sa treci peste anxietate. Deoarece nu poate repara problemele din viata ta... iar daca ai numa de sfaturi mai oricine poate sa ti le dea pe gratis nu sa mai si platesti...
O terapie de grup este cel mai recomandat peste anxietate, cu sau fara psiholog dar in Romania prea sunt terapii de genu asta
Stiu deoarece si eu caut asemenea terapie, am anxietate generala, sunt mai emotiv etc dar inghit in sec, ca viata merge inainte...

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologul nu da sfaturi, pentru fiecare experiență este strict subiectivă, și nu își permite să îi spună să facă ceva ce ar da e el.
Nu știu ce înțelegi tu prin psiholog, sau ce fel de,, specialiști" ai întâlnit, insa psihologul niciodată da sfaturi. E greșit!
Există multe școli de formare și diverse tipuri de terapie, centrată pe fiecare caz, persoana in parte.
Psihiatrul prescrie pastile, psihologul are rol de suport.
Daca nu știi, nu dezinforma.

| anonim_4396 explică (pentru LaraClarice):

Nici eu nu am zis altceva, psihologul e de suport adica te asculta si spune adevaruri/sfaturi generale de care oricine poate sa iti spuna

| anonim_4396 explică (pentru LaraClarice):

Atunci care ar fi rolul lui daca nu de a da sfaturi.Eu am auzit că cam asta face

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu ce ai auzit tu, dar e eronat. După cum a spus și zaGhost, psihologul clinician și nu numai, poate diagnostica. De multe ori psihologul te trimite la psihiatru.
Știi care e diferența dintre un psiholog și un psihiatru? Psihologul nu poate prescrie pastile.
Și de asemenea, nu știu ce îți imaginezi tu, dar exista psiholog clinician, consilier vocațional, terapeut - și aici exista mai multe școli de formare (terapia cuplului, familiei și copilului, terapia centrată pe persoană...)
Știi, mi se pare de bun simț, când nu cunoști un domeniu, sa nu îți dai cu părerea. Pt că dezinformezi.

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu te asigur că te ajută. Daca ai posibilitatea, mergi la un terapeut care practica terapia cognitiv-comportamentala.
Daca ai nevoie de mai multe sfaturi, mă poți contacta in privat.

| anonim_4396 explică (pentru LaraClarice):

Mersi mult

| anonim_4396 explică (pentru LaraClarice):

Eu îmi dau cu parerea?

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma! Nu mi-am dat seama că ești userul care a postat întrebarea. Credeam că ești un altul care își dă cu părerea și dezinformează persoana care a întrebat.
Numai bine!