| TruLove a întrebat:

Pt candidoza bucala si genitala la barbati este de ajuns tratament cu fluconazol? 2 pastile una pe saptamana doctorul ginecolog mi.a dat tratament doar mie iar pt partener a zis sa nu iau,eu vreau sa iau si pt el,genital nu are niciun simtom decat limba ff alba. eu iau tratament pt candida vaginala, dar pt cea bucala ce sa iau si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, şi partenerul tău ARE candidoză bucală - pe lângă cea genitală sad
Şi, v-o tot transmiteţi de la unul la celălalt ( atât candidoza bucală, cât şi pe cea genitală )!
De aceea NU scapi nici de acele crăpături de la colţul gurii...

NU vă mai tot trataţi pe rând ( sau deloc )!

OBLIGATORIU, trebuie să vă trataţi SIMULTAN pentru ambele candidoze!
Şi NU mai faceţi sex DELOC până NU mergeţi ( iar ) la control, faceţi analize şi se confirmă vindecarea COMPLETĂ a ambelor candidoze!
NU vă mai sărutaţi, NU mai faceţi "schimb de fluide", etc.

Tratamentul pentru candidoza genitală, în cazul lui, este PRESCRIS de medicul dermato-venerolog ( sau este recomandat de medicul tău ginecolog )!

Mergeţi AMÂNDOI la medic şi NU vă mai jucaţi cu sănătatea voastră!

Toate cele bune.

P.S. : Apropo de întrebarea ta - NU este suficient un "tratament cu fluconazol, 2 pastile una pe saptamana" - mai ales având în vedere că aveţi o candidoză RECIDIVANTĂ!

Răspuns utilizator avertizat