| MrrA a întrebat:

De 7 luni de zile ma bat cu o candidoza bucala luata printr-un sarut de la cineva care a luat la randul lui boala/ de la niste antibiotice puternice. Doctorul de familie a spus ca e candidoza, am luat fluconazol ( diferite denumiri ale medicamentelor ce contin fluconazol ) doua doze unice la diferenta de o saptamana, am luat nistatina cred ca in total 4 cutii a cate 20 pastile, dar nu isi mai fac efectul, am observat ameliorari la nivelul gurii, dar niciodata in totalitate, iar candidoza reaparea. Acum m-am apucat de gargara cu bicarbonat de sodiu, de nizoral 200mg ( 2 tablete pe zi ) si de ENTEROL (probiotice). Am facut si un exudat lingual la care astept raspunsuri. Mai jos aveti un link cu o poza a limbii in starea curenta, credeti ca e candidoza bucala? Poate fi altceva daca dupa atata timp nu a trecut cu antifungice ( nu le-am luat constant )... Dupa voi e candidoza? Daca da, se poate transmite prin sarut? Ceva recomandari legate de: dieta, tratament?
Mentionez ca am fost chemat sa refact exudatul pe motiv ca "nu a iesit bine". Totodata poate fi vorba de vreo boala cu transmitere sexuala? Cred ca am avut si un inceput de balanita. Cat mai multe detalii va rog, ma ajuta mult.

Poza cu limba: http://imageshack.us/photo/my-images/23/130104232149.png /

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Mergi la un alt medic dar ce este este nasol. Sper sa te insanatosesti cat mai repede.

2 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Te rog din suflet citeste aici : http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355 si DA candidoza este o boala cu transmitere sexuala. Sanatate ca este mai buna decat toate.

| MrrA explică (pentru emilitalia):

Treaba e ca nu sunt sigur daca e candidoza, dupa poza, tu ce zici? Apare ca o leziune la nivelul gurii, ca o rana, adica lipsa de papile gustative pe o portiune din dreapta sus a limbii, tot timpul cand apare, acolo apare... Poate fii limba geografica daca nu isi schimba pozitia? Un episod dinasta dureaza in jur de 5-7 zile apoi acea leziune dispare...Nu sunt sigur ce e, asta e problema, am citit totul despre candidoza, dar nu imi dau seama daca asta este ceea ce am.

| emilitalia a răspuns (pentru MrrA):

Mergi la un alt medic dar ce este este nasol. Sper sa te insanatosesti cat mai repede.