| LaurPaul a întrebat:

Rapid! Va rog! Deci eu am avut un dinte care mi-a scos nervul la el. A trebuit sa imi faca nu stiu cate consultatii si dupa a trebuit sa imi puna plomba provizorie. Dupa un an(fix azi mi-a cazut plomba) plomba provizorie a cazut. Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Plomba provizorie 1 an de zile, la ce pompier ai fost? laughing Dupa ce ti se scoate nervu, daca a fost scos cum spui, ti se pune o plomba provizorie dar nu stai 1 an, stai stiu si eu poate o saptamana, apoi te cheama sa ti se puna plomba definitiva.
Poate ca nu ai inteles tu ce ti s-a pus.

Deci ai avut plomba permanenta, nu ce spui tu, sau crezi.
Ce trebuie sa faci? Sa mergi la dentist sa iti piuna alta plomba, cam aia se face.
Ce pot sa iti sugerez, in cazul in care ploba respectiva este cam mare, ar fi bine sa pui coroana la acel dinte, altfel o sa mai patesti asta si altadata.

Dar un dentist bun stie ce sa iti recomande, asa ca mergi si cauta un dentist bun, schimba pe al ce il ai acum, mai ales daca te-a lasat asa cu plomba provizorie, cum spui 1 an de zile.

| Frank51 a răspuns:

Plomba provizorie se ține maxim o săptămână, după care se cimentează cu material definitiv.

| Crackman a răspuns:

Exact de la denumire este provizorie.
Practic ru trebuia sa mergi acolo sa iti imbraci dintele ala cu zirconiu sau tabla sau orice material de facut dintele fals