| Sasukesmecherul a întrebat:

Recent am avut luat niste antibiotice(amoxicilina) si brufen pentru dureri in gat si dupa ce am terminat tratamentul a inceput sa ma usture foarte rau in zona amigdalitelor, mai ales cand inghit, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu ai fost la medic si ai luat antibiotice nepotrivite, fara o analiza a infectiei din gat, de aceea infectia a evoluat.
Urgent al medic sa-ti faca un extrudat faringian, sa vada ce infectie ai in gat si sa-ti perscrie un tratament corect cu antibioticul specifica care omoara acea bacterie pe care o ai tu, fiindca sunt zeci de antibiotice si fiecare omoara alt tip de bacterii.

| sparklingqueen a răspuns:

Poate fi amigdalita, sau o infectie respiratorie, in cazul meu, am avut viroza, si mi-a mai ramas durerea de gat pentru 3 saptamani.Nu vreau sa iti zic ceva gresit, dar du-te la un doctor! Nu trebuie urgent, doar daca faci si febra du-te fara ezitare.Multa sanatate.