| xxRandomNamexx a întrebat:

Recent, ma prosteam cu o esarfa, mi-am pus-o in jurul gatului (nu tare, nu aveam nicio problema cu respiratia) si dupa 1-2 minute aveam o durere si o tensiune in zona capului, venele imi pulsau, eram ametita si ochii au inceput sa imi lacrimeze. Daca ai ceva legat in jurul gatului iti poate opri alimentarea cu oxigen spre creier, chiar daca poti respira inca, adica nu este strans extrem de tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Se formeaza presiune; si aceasta inseamna tensiune.
Sangele este cel care transporta oxigen in tot corpul, inclusiv la creier. De aceea nu este recomandata niciun fel de imbracaminte stramta, mulata in nici o zona a corpului.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar probabil ti-ai declansat niste reflexe vagale apasand structurile glomice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt specialist, dar eu nu mi-as face probleme!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cred ca alta era problema si totusi, ai fost vreodata la mare si ai fost acoperita de apa pana la gat? - cum te-ai simtit?