| Abandoned3 a întrebat:

Roşiile se mănâncă cu tot cu seminţe? Dar strugurii? Dar pepenele? E adevărat că se poate face apendicită de la sâmburi/seminţe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Ćřęøےίиąą a răspuns:

Apendicita nu se face neaparat de la seminte.se mai face cand toate toxinele din corp se strang in captul acela de matwinking si se mareste ca nu mai are loc si atuncea trebuie scos ca se sparge si se imprastie in organism si atuncea nu mai ai posibilitatea sa faci nimic!winking deci e urat. era sa mi se intample si mie bine ca ma`m dus repedetongue

| Miley a răspuns:

1.Da,2.Da daca vrei, 3. Da si nu cum vrei, 4.da

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Dupa cite stiu da, dar desigur o poti evita consuminu-le fara excess

| kqwjy a răspuns:

Hei.
La roşii nu are nimic,lol,nu poţi să le separi. Şi la struguri la fel.
Daaar. de la pepene, ştiu că întotdeauna le aruncam. thinking
Eu ştiam că de la seminţe de floarea soarelui se poate facehee hee, dar de la seminţe de la pepene, chiar că nu ştiam!
Sper că te-am ajutat.

| Adison a răspuns:

Si rosiile si strugurii si pepenele se mananca cu samburi (la pepene este putin cam incomod ca sa mananci samburii). Si apendicita se face din consumul excesiv al semintelor cu tot cu coaja (de floarea soarelui de exemplu) sau altele ( nu le stiu pe toate), dar exista oameni care au peste 80 de ani si nu au facut. Eu am facut operatia asta la 8 ani... si nu este ceva de care sa-ti faci griji pentru ca nici macar nu te doare cand iti face operatia.

| edysonataarctica a răspuns:

Rosiile, strugurii, pepenele se mananca cu seminte, iar zvonul ca ai putea face apendicita de la samburi e fals deoarece apendicita se provoaca dor de la puroi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tampenie! Mananca asa cum se mananca, si nu mai asculta sfaturile imbecililor!

| Abandoned3 explică:

Buttercup, nu pot sa le separ? Eu reusesc performanta asta de ani de zile laughing Am pus intrebarea asta special pentru ca vad ca majoritatea le mananca.
Dar m-ar interesa alta chestie atunci. Ce rol au semintele astea? Cat de benefice sau nu sunt organismului? Pierd ceva interesant daca nu le consum?