| anonim_4396 a întrebat:

S-a tratat cineva de candidoza vaginala recurenta? Daca da, cum?

Ca eu am senzatia ca n-o sa scap de ea niciodata...nenorocita mai e micoza asta! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da eu m-am tratat cu succes.
In primul rand trebuie sa te duci la ginecolog pentru consultatie, test Papanicolau si test de secretie pentru a fi convinsa ca e doar Candida.
Apoi, cere-i ginecologului tratament. Iti va da ovule, ungunet si comprimate. Ia-le pe toate in minim 3 cure complet, in 3 luni consecutive. Unguentul foloseste-l in fiecare zi in cele 3 luni, pe organele genitale ale ambilor parteneri.
In plus, in cele 3 luni, ambii parteneri folosesc chiloti, prosoape si cearsafuri de bumbac alb care se spala si se fierb (sau se spala la 90 de grade) dupa fiecare utilizare. Adica, faci doua dusuri pe zi, folosesti doua prosoape diferite pe care apoi le speli, cerasafurile se schimba si se spala/fierb zilnic. In plus, cada si toaleta se dezinfecteaza cu Domestos dupa fiecare folosire.
Nu e usor, dar e eficient.

mira
| mira a răspuns:

Mergi la mai multi medici.De pe TPU nu poti obtine sfaturi folositoare intr-o problema atat de delicata si de stricta specialitate.

| lora_9285 a răspuns:

In general medicatia este bine sa fie prescrisa de medicul care iti face controlul.Eu doar iti dau o sugestie!
Cervugid ovule sunt indicate in vaginite micotice produse de Candida, singura sau in asociere cu alte specii de fungi, vaginite generate de micoplasme si chlamidii.
Dupa acest tratament se face un altul cu Neogin sau Viviflor pentru refacerea florei vaginale.
Daca nu ai facut tratamentul cu aceste produse intoarcete la medicul ginecolog si informeaza-te. Sper ca nu o sa iei tratament dupa ureche.